Nike
Vomero
Luxusné odpruženie pre vynikajúce pohodlie.

Silné dedičstvo
Spoločnosť Nike je založená na histórii vysoko výkonnej bežeckej obuvi, ktorá siaha až do 60. rokov minulého storočia. Slávny spoluzakladateľ značky Bill Bowerman začal s klasickými teniskami ako Cortez a práve jeho dizajnérsky odkaz stanovil štandardy pohodlia, odolnosti a rýchlosti pre budúce siluety, ako sú stále spoľahlivé modely Pegasus a Structure zamerané na stabilitu. Začiatkom roka 2000 boli obe tieto značky už dobre zavedenými franšízami, ale spoločnosť Nike chcela do svojej kolekcie športového oblečenia pridať plyšovú, luxusnú obuv. Tak vznikla nová silueta založená na koncepte maximálneho odpruženia a epickej úrovne pohodlia. Jej názov bol Nike Vomero.
Správny muž pre túto prácu
Ako mnohé obdobia v histórii spoločnosti Nike, aj začiatok roka 2000 bol obdobím inovácií, keď sa značka snažila nadviazať na technológie z 90. rokov, ako napríklad Zoom Air. Počas 90. rokov pochádzala veľká časť týchto vynálezov z basketbalovej divízie a bol to bývalý člen basketbalového tímu Nike Aaron Cooper, ktorý vyvinul kľúčové koncepty modelu Vomero. Cooperova minulosť a skúsenosti z neho urobili ideálnu osobu na navrhnutie bežeckej obuvi zameranej na pohodlie. Jeho otec bol kňaz a matka sociálna aktivistka, naučil sa otvorenej mysli a silnému zmyslu pre empatiu, pričom kreativita pochádzala z matkinej strany rodiny, ktorú tvorili fotografi, ilustrátori a ďalší talentovaní ľudia, z ktorých niektorí pôsobili vo vysoko uznávanom výskumnom inštitúte Smithsonian. Jeho starý otec bol olympijským veslárom, čo v ňom vzbudilo zdravý rešpekt k atletike a v mladosti ho priviedlo k záujmu o preteky BMX.
Húževnatý duch
Počas štúdia priemyselného dizajnu na univerzite sa Cooper rozhodol požiadať o niekoľko stáží, aby si zlepšil vyhliadky na budúce zamestnanie, a jednou zo spoločností, pre ktoré chcel pracovať, bola Nike. V tom čase táto značka nemala žiadny program stáží pre dizajnérov, takže Cooperovi učitelia mu povedali, aby sa poobzeral inde, ale jeho húževnatý duch sa prejavil a on kontaktoval priamo spoločnosť Nike, aby zistil, či by ho vzali. Po niekoľkých mesiacoch pokusov nakoniec presvedčil značku, aby ho prijala ako svojho vôbec prvého dizajnérskeho stážistu, a v roku 1994 ho zamestnala ako dizajnéra na plný úväzok. Počas nasledujúceho desaťročia bol Cooper dôležitým členom basketbalovej divízie počas jedného z najzaujímavejších období v jej histórii.
Pracoval s hviezdami
Počas tohto obdobia Cooper spolupracoval s najväčšími osobnosťami tohto športu vrátane 11-násobného účastníka All-Star Charlesa Barkleyho a 6-násobného šampióna NBA Scottieho Pippena, pre ktorého vytvoril viacero podpisov basketbalovej obuvi. Začiatkom roka 2000 sa podieľal na experimentálnom projekte Alpha spoločnosti Nike, v rámci ktorého spolu s kolegom dizajnérom Ericom Avarom vyvíjal inovatívne siluety, ako napríklad Nike Zoom Ultraflight z roku 2003, a mal vplyv na prvé roky spolupráce s LeBronom Jamesom. Cooper sa potom presťahoval do Amsterdamu ako súčasť dizajnérskeho "pod" pre región EMEA, ktorého úlohou bolo zhromažďovať poznatky od miestnych športovcov a športových komunít, aby ich bolo možné využiť pri tvorbe nových produktov. Práve tu prišiel s nápadom na model Nike Vomero.
Kľúčové poznatky
Počas svojho pôsobenia v spoločnosti Nike Basketball Cooper staval na základoch zo svojho detstva a objavil výhody vcítenia sa do ľudí, pre ktorých navrhoval, a uprednostňovania ich potrieb pred ziskom. Uvedomil si tiež, že je dôležité vychádzať z filozofie "product-first" a vytvárať symbiózu medzi vedou a umením tým, že sa sústredí na funkciu pred formou. Napokon si veľmi dobre uvedomil inšpiratívnu silu príbehu.
Ideálne miesto a ambiciózny cieľ
S týmito zásadami na pamäti sa Cooper spojil s ľuďmi, pre ktorých navrhoval bežeckú obuv, aby zistil, čo najviac potrebujú. Nachádzal sa v ideálnom meste na tento účel, keďže bohatá kultúra behu v Amsterdame siaha mnoho desaťročí do minulosti, až po letné olympijské hry v roku 1928, keď maratón uchvátil predstavivosť miestnych bežcov. V roku 1975 bol založený amsterdamský maratón, ktorý bol nakoniec povýšený na úroveň celosvetového podujatia s platinovou značkou, akých je len niekoľko. Vytvorila sa okolo neho vášnivá bežecká komunita a mesto sa stalo obľúbeným miestom pre nadšencov cestných pretekov. Od nich sa Cooper dozvedel, že športovci v Amsterdame, Holandsku a v širšom európskom meradle volajú po topánke s prémiovým tlmením. Preto si stanovil dizajnérske zadanie vytvoriť "najluxusnejšiu a najpohodlnejšiu bežeckú obuv v odvetví. Fantastická jazda a spoľahlivosť. BMW radu 7. Bowerman Deluxe."
Zážitkový dizajnér
Hoci bol jeho cieľ ambiciózny, Cooperovi pomáhal talentovaný tím zanietených dizajnérov svetovej úrovne, ale ako samozvaný "zážitkový dizajnér" chcel sám vyskúšať zážitok z behu. Tak ako využil svoje empatické ucho na získavanie informácií od ľudí, využil svoj vlastný atletický talent, aby sa dostal do myslenia bežcov a cítil topánku rovnako ako oni. Keď si dal za úlohu zabehnúť päť míľ za menej ako tridsať minút, presne pochopil, čo je potrebné na zabezpečenie pohodlia aj rýchlosti, najmä pre niekoho takého vysokého a dobre stavaného, ako bol on.
Navrhovaný dizajn
Cooper a jeho tím využili poznatky športovcov a skombinovali ich s vlastnými skúsenosťami a významnými znalosťami o dizajne obuvi a výkone nohy, pričom uprednostnili pohodlie a rýchlosť a zároveň sa inšpirovali inými modelmi Nike. Prvé náčrty znázorňovali topánku s názvom Air Nirvana - tento názov Cooper pôvodne zvolil preto, lebo predstavoval schopnosť topánky poskytovať rýchly, ale zároveň oblačný bežecký zážitok. Jedna z obzvlášť podrobných dizajnových kresieb odhalila mnohé z jeho nádejí pre túto siluetu, pričom jej zvršok opísal ako "super plyšový, ale vysoko priedušný", s "nadýchanou a vankúšovitou sieťovinou" cez jazyk, prednú časť chodidla a štvrť chodidla. Strategická podpora mala byť pridaná cez strednú časť chodidla prostredníctvom "pružného" a "tvarovateľného" pásu, zatiaľ čo "vstrekovaný pätový pult" založený na pätovom pulte z klasickej futbalovej obuvi Nike Mercurial mal spevniť zadnú časť chodidla a priniesť stabilitu a fixáciu. Medzipodrážka by ponúkala odpruženie a flexibilitu prostredníctvom "širokej a podpornej" geometrie, s "ostrovčekom" na mediálnej strane "pre podporu klenby" a "vyrezávanou" pätou, ktorá ukazovala "obraz ducha" "mäkkého penového ladeného vrecka". "Visiace okno" inšpirované modelom Nike Structure 8, ktoré sa "zužuje pre lepšie navrhnutý výkon", by odhalilo aj túto jednotku Zoom Air, jej veľký, flexibilný dizajn zameraný na absorbovanie "čo najväčšieho počiatočného nárazu" a zabezpečenie citlivého kroku. Vzduchové vankúše v päte aj v prednej časti chodidla mali byť "spodné", s mäkkým poklopom z peny Phylon pokrývajúcim "celú stielku" a "pevným fylonovým "rámom" vytvárajúcim rovnováhu medzi pohodlím a odolnosťou. Cooperom navrhovaná podrážka sa vyznačovala "'technickým' vafľovým" dizajnom, ktorý vychádzal z "tradičnej vafľovej" podrážky Billa Bowermana "pre vynikajúcu priľnavosť", pričom sa použila "BRS alebo novšia/odolnejšia guma", ktorá by vydržala mnoho kilometrov behu. Mediálna časť by obopínala ostrovček v strednej časti chodidla, čím by pomáhala rozptýliť záťaž bežca, podporovala "proti nárazom váhy" a uľahčovala plynulé prechody. Obsahovala by aj "umiestnenie ohybných drážok", ktoré ovplyvnili Cooperove skúsenosti z práce na projekte Nike Free - ktorý viedol k úspešnej sérii bežeckých topánok naboso - a vďaka tomu by bola "vysoko flexibilná". Napokon, podrážka podobná podrážke Birkenstock, ktorá bola navrhnutá s využitím "niektorých poznatkov" prevzatých z basketbalu, by bola "plne tvarovaná" podľa obrysov chodidla "pre navrhnuté pohodlie".
Total Nirvana
V súlade s Cooperovou dizajnovou filozofiou forma modelu Nirvana vyplynula z jeho funkcie, pričom "jasné" farby na podrážke zvýrazňujú, ako by chodidlo neutrálneho bežca prechádzalo od dopadu päty k odlepeniu špičky. Zvršok mal mať "hladké plynulé dizajnové línie odvodené od riešení pre prispôsobenie a pohodlie", zatiaľ čo medzipodrážka mala "hladký a tvarovaný" vzhľad s "organickým" a "vankúšovým" aspektom päty a prednej časti chodidla. Dúfalo sa, že táto odvážna estetika pomôže modelu Nirvana vyniknúť na poličke a pritiahne bežcov k bližšiemu pohľadu, kde ich "zaujmú jeho intuitívne výkonnostné prvky a dizajnové detaily." Po zdvihnutí by ich prekvapilo, aká je ľahká na "topánku, ktorá vyzerá tak podporne", čo by ich povzbudilo k tomu, aby si ju vyskúšali a vkĺzli do "360-stupňového plyšového pohodlia". Cooper uviedol, že bežec by si "okamžite všimol luxusnú stielku", ktorá by ich "prinútila nastúpiť na bežecký pás a nájsť na topánke niečo zlé." Ich nedôvera by sa však len zvýšila pri zistení, že päta je tlmiaca nárazy, stredná časť chodidla "prekvapivo podporná" a predná časť chodidla "neuveriteľne citlivá", ale "stále mäkká". Cooper zakončil svoj opis celkového dojmu z topánky myšlienkami bežca: "Táto topánka je ako beh na obláčikoch, ale cítim sa v nej rýchlo! Jazda a prechod sú také hladké! Táto topánka je úplná nirvána! Ďakujem, Nike!!!"
Konečný produkt
Hoci sa prívlastok Air Nirvana nedostal do finálneho produktu a nahradil ho názov štvrte na vrchole kopca v rušnom talianskom meste Neapol, mnohé výkonnostné prvky načrtnuté v Cooperovom náčrte sa presadili. Zvršok modelu Vomero, inšpirovaný "vrstvenou bundou", obsahoval rôzne panely zo syntetickej kože, ktoré sa ukladali na základňu z priedušnej sieťoviny. Podporný pásik v strednej časti chodidla odvodzoval svoju štruktúru od pásov pripomínajúcich rebrovú klietku a elegantného Swooshu, zatiaľ čo veľké perforačné otvory v robustnej pätovej časti, ochrannom kryte špičky a bočných prekrytiach prinášali dodatočné vetranie. Zachovaný zostal aj dôraz na plyšové polstrovanie, pričom päta, golier a jazyk boli obzvlášť dobre polstrované pre pevné zaistenie a pohodlné nosenie. Podrážka pod nohami pripomínala "luxusný výkon" vďaka použitiu vylepšenej peny Cushlon, ktorá bola vyvinutá špeciálne na dosiahnutie hladkého behu modelu Vomero. V tejto podpornej pene sa nachádzala jednotka Zoom Air po celej dĺžke, ktorá poskytovala vysokú úroveň návratnosti energie a odrazu, a pod nohami bola odolná gumová podrážka lemovaná drážkami inšpirovanými technológiou Free, ktoré zabezpečovali flexibilitu a priľnavosť.
Atraktívny zoznam atribútov
Keď bol model Nike Vomero uvedený na trh v roku 2006, stal sa prvou a jedinou "topánkou s prehľadom na globálnu distribúciu", ktorá nebola navrhnutá vo svetovom sídle značky. V prvých reklamách, ktoré boli vychvaľované pre jej plyšové pohodlie a prekvapivú rýchlosť, sa opisovalo, že má "fantastické tlmenie a zároveň citlivú jazdu" a zároveň je "podporná a zároveň pružná" a "ľahká a zároveň ochranná", čo naznačovalo, že ľudia budú chcieť "behať v týchto topánkach deň čo deň"." Tento príťažlivý zoznam protikladov ukázal, že model Vomero nanovo definuje, čo bežecká obuv dokáže, a neskôr bol zaradený do série Nike Bowerman - pamätnej kolekcie technicky zdatnej športovej obuvi, ktorej konštrukcia je príkladom zásad legendárneho dizajnéra. Tie hovorili o tom, že topánka by mala byť ľahká, dobre padnúca (z hľadiska pocitu aj účelu) a dostatočne odolná, aby "prekonala vzdialenosť". Model Cooper Vomero so svojimi vlastnosťami zameranými na pohodlie a odolnými materiálmi určite spĺňal posledné dve uvedené podmienky, ale na svoju mohutnú, odpruženú konštrukciu bol aj pozoruhodne ľahký, čo z neho robilo dokonalý doplnok série. Zapadal aj do niektorých ďalších dizajnových konvencií značky, ako je napríklad viditeľné zvýraznenie kľúčových technológií, čo sa na štýlovom farebnom prevedení pri vydaní podarilo dosiahnuť kontrastnými žiarivo modrými a kovovo striebornými tónmi.
Založenie radu Vomero
Po úspechu prvej siluety spoločnosť Nike založila líniu Vomero spolu s ďalšími populárnymi franšízami bežeckej obuvi, ako je Pegasus. Zatiaľ čo model Peg fungoval ako spoľahlivý univerzálny model, Vomero sa vyznačoval skvelým odpružením a pohodlím: atribútmi, ktoré sa preniesli aj do niekoľkých ďalších modelov tejto série. V roku 2007 model Zoom Vomero 2 tieto vlastnosti vylepšil niekoľkými spôsobmi a predstavil verzie pre jednotlivé pohlavia, ktoré poskytovali ešte väčšiu podporu. Do pánskeho modelu pridali polotuhú podšívku na efektívnejšie obopnutie chodidla, širší spodok na prispôsobenie sa širšiemu spektru typov chodidiel, hrubšiu gumu podrážky, ktorá zlepšila odolnosť, a väčší vrecko Zoom Air v päte na komplexné odpruženie. Na dámskom modeli bol prepracovaný zvršok vrátane tvarovanej päty, ktorá by bezpečnejšie držala nohu na mieste, a podšívka bola o niečo hrubšia pre lepšie odpruženie pod nohou. Oba modely boli určené predovšetkým pre neutrálnych bežcov s dobrou biomechanikou, ktorí chceli pod nohami cítiť mäkkú, plyšovú podporu.
Prvé modely
Mnohí bežci sa stali fanúšikmi radu Vomero v jeho prvých rokoch a prvých päť modelov bolo mimoriadne dobre prijatých. Model Vomero 3 bol pri svojom uvedení na trh v roku 2008 označovaný za jednu z najlepšie odpružených bežeckých topánok, takže model Vomero 4 prevzal rovnakú jednotku podrážky a pridal plastový stredový driek, ktorý stabilizoval chodidlo tým, že ho viedol pri každom kroku. V medzipodrážke mala aj špeciálny otvor pre nový počítačový čip Nike+ - zariadenie na zber údajov, ktoré sa mohlo pripojiť k iPodu používateľa a poskytovať mu informácie o jeho bežeckom výkone, napríklad o nabehaných kilometroch a tempe. Vizuálne si boli prvé štyri modely obuvi dosť podobné, ale model Vomero 5 z roku 2011 stanovil nový štandard bežeckej estetiky vďaka svojmu elegantnému, dynamickému dizajnu, ktorý zahŕňal vysoko priedušný sieťovinový zvršok, aktualizované sedlo v strednej časti chodidla, ktoré bolo štýlové a podporné, anatomicky tvarovaný pätový pult so štruktúrovanými trojuholníkovými otvormi na zvýšenie ventilácie, výrazné bočné steny Swooshes, nápadné prekrytia a výrazné reflexné pásy. Jej aktualizovaná stredná časť chodidla priniesla plynulejší prechod cez chodidlo, zatiaľ čo pätové a predné tlmiče Zoom Air a plyšová medzipodrážka z peny s dvojitou hustotou skutočne maximalizovali pohodlie. Z týchto dôvodov bol model Vomero 5 po jedinečnej spolupráci s britským dizajnérom Samuelom Rossom a jeho módnou značkou A-COLD-WALL* v roku 2018 oživený ako podmanivá retro teniska.
Nový typ modelu Vomero
Model Vomero 5 predstavoval v tom čase pre túto sériu akýsi vrchol a jeho nástupca, hoci bol dobre vyvážený, mäkko odpružený a flexibilný, bol svojím vzhľadom nenápadnejší a menej vzrušujúci. Napriek tomu bol model 6 stále dobre prijatý, pretože zostal verný étosu línie pohodlného odpruženia, ale keď v roku 2012 vyšiel model Vomero 7, niečo sa zmenilo. Stále to bola dobrá obuv na beh na dlhé trate vhodná na pohodové tempo, ale už nemala ten pocit maximálneho tlmenia, ktorý fanúšikovia od modelu Vomero očakávali. Bolo to spôsobené niekoľkými kľúčovými zmenami v jej konštrukcii, a najmä novou jednotkou podrážky. Už nebola vyrobená z peny s dvojitou hustotou a bez segmentovaných blokov v medzipodrážke, teraz obsahovala jednu súdržnú dosku Cushlon po celej dĺžke, s tuhou celulózovou doskou vloženou do päty strobelu a hrubým pásom syntetického materiálu vloženým medzi podrážku a zvršok. Hoci vďaka týmto zmenám sa model Vomero 7 stal ochranným, stabilným a odolným, zároveň spôsobili, že bol oveľa pevnejší pod nohami a objemnejší cez strednú časť chodidla, čím sa franšíza vzdialila od svojej tradičnej plyšovosti. Jej nový zvršok Dynamic Fit zaviedol systém šnurovania Flywire a aktualizovanú konfiguráciu očiek, ktorá umožnila používateľovi dosiahnuť bezpečné a prispôsobené nosenie a zároveň zmierniť tlak na šnúrky. Medzitým na golieri a jazyku zostalo mäkké polstrovanie, rovnako ako podporný pultík z TPU a jeho podšívka Ortholite Fitsole znížila časť tvrdosti z pätovej dosky. Nakoniec bol model Vomero 7 dobrou bežeckou topánkou, ale mnohí boli sklamaní z jeho odklonu od základných hodnôt značky Cooper, ktorými sú luxusné odpruženie a prvotriedne pohodlie. Nanešťastie pre nich spoločnosť Nike použila presne tú istú jednotku podrážky aj pri ďalších dvoch modeloch.
Nadmerne používaná podrážka
model Vomero 8 z roku 2014 predstavoval skok vpred v dizajne, pričom jeho elegantná zmes dištančnej sieťoviny a bezšvových prekrývok bez šitia ponúkala ľahký, pohodlný strih a vysokú úroveň priedušnosti. Bol to tiež posledný model Vomero, ktorý obsahoval technológiu Nike+, keďže fitness trackery na zápästí sa stali sofistikovanejšími, a teda aj rozšírenejšími. Model Vomero 9 bol vydaný v tom istom roku ako jeho predchodca, s aktualizáciami sieťovinového zvršku a systému šnurovania Flywire, ktorý teraz využíval tenké káble namiesto plochých pásikov. Žiadna z týchto zmien však nedokázala zakryť skutočnosť, že spoločnosť Nike na troch nasledujúcich modeloch opätovne použila rovnaký pevný dizajn podrážky, čo niektorých fanúšikov frustrovalo z nedostatku inovácií značky. Bolo normálne, že podrážky sa používali v dvoch susediacich modeloch, ale tri boli trochu priveľmi. Našťastie to znamenalo, že pri modeli Vomero 10 sa to určite zmení.
Návrat do formy
Desiata iterácia bežeckej obuvi Cooper, vydaná v roku 2015, zvýšila pohodlie viacerými spôsobmi, počnúc jednodielnym navrhnutým zvrškom Flymesh. Jeho moderná bezšvová konštrukcia bola ľahká, priedušná a podporná a integrované šnúrky Flywire boli zdvojené, aby poskytovali ešte väčšiu bezpečnosť cez strednú časť chodidla. Obsahoval aj vnútorný návlek s polstrovaným vnútrom a hodvábnou podšívkou a tvarovaný pätný pult FitFrame sa postaral o jemný, ale stabilný pocit okolo zadnej časti chodidla. Čo je však najdôležitejšie, jej nová medzipodrážka sa vrátila k nastaveniu s dvojitou hustotou, ktoré model Vomero opäť nasmerovalo na cestu k maximálnemu pohodliu. Pevná vrstva z materiálu Cushlon EVA tvorila jej odolnú základňu, zatiaľ čo vrchná vrstva bola vyrobená z mäkkej peny Lunarlon, ktorá prevládala v prednej časti chodidla pre odpružený došľap. Citlivý vzduch Zoom Air zostal v päte a prednej časti chodidla a aktualizovaná podrážka bola priľnavá a odolná. Model Vomero 10 predstavoval pre túto sériu návrat do formy a spoločnosť Nike zdôraznila jeho rýchlosť a mäkkosť v reklame, ktorá ho zobrazovala, ako sa približuje vzduchom a potom sa prediera cez nadýchaný vankúš, zanechávajúc za sebou stopu z peria, pričom záverečný titulok znel: "O čom snívajú nohy".
Budovanie úspechu
Spoločnosť Nike stavia na tomto úspechu a v roku 2016 ponechala model Vomero 11 prevažne nezmenený. Jeho podrážka bola rovnaká ako pri modeli 10 a zvršok mal aktualizovanú konštrukciu z navrhnutej sieťoviny spolu s novým poňatím šnurovania Flywire, ktoré sa vrátilo k plochým pásikom namiesto šnúrok podobných strunám, ktoré niektorí bežci považovali za nepohodlné. V roku 2017 sa na modeloch 12 a 13 objavila nová podrážka, ktorá úplne uzavrela pätové a predné vrecúška Zoom Air do mäkkej dosky z peny Lunarlon obklopenej pevnejším rámom EVA. Tým sa hmotnosť bežca rovnomernejšie rozložila na celé chodidlo a poskytla spoľahlivé pohodlie pri tréningu na dlhé vzdialenosti. Flexibilná podrážka si medzitým zobrala príklad z predchádzajúcich modelov Vomero a medzi zaoblené priľnavé vankúšiky v štýle Waffle vložila veľkorysé drážky. Každý z týchto modelov mal odlišný zvršok z navrhnutej sieťoviny, pričom model 12 ponúkal silnú fixáciu vďaka vynaliezavému šnurovaniu Flywire, ktoré pozostávalo zo šnúrok aj pásikov. Model 13 sa vrátil k dizajnu len s remienkami, ale napriek tomu bol známy vynikajúcim prispôsobením odvodeným od vnútornej objímky a pätového pultu, ako aj výraznou estetikou vlniacich sa syntetických panelov ovinutých okolo päty.
Ďalšia zmena smeru
V roku 2018, keď Samuel Ross nasmeroval model Zoom Vomero 5 na novú cestu k tomu, aby sa stal vyhľadávaným módnym artiklom, spoločnosť Nike pridala výrazné aktualizácie svojej najnovšej bežeckej siluety, modelu Vomero 14. Jej pevná medzipodrážka bola vrstvená vzduchom Zoom Air po celej dĺžke a novým typom peny s názvom React, ktorá bola známa tým, že je ľahká a odolná, ale aj oveľa citlivejšia ako Cushlon alebo Lunarlon. Opäť sa však zdalo, že Nike mení účel modelu Vomero a ten začal strácať svoju identitu v rýchlo sa meniacom svete bežeckej obuvi. Podľa riadku textu na bočnej strane päty topánky bola Vomero 14 "navrhnutá na dlhé vzdialenosti", ale so svojím elegantným, pretekárskym zvrškom, minimalistickým jazykom, ľahko odpruženou prednou časťou chodidla a strategicky umiestneným polstrovaním päty sa zdalo, že je vytvorená na krátke a rýchle behy. Vďaka kombinácii svižného vzduchu Zoom Air a energiu vracajúceho materiálu React, ktorý bol väčšinou umiestnený vo zväčšenej päte, bola topánka rýchla a citlivá, najmä pri rozbehu, kde tenká vrstva materiálu React poskytovala nohe takmer priamy prístup k pružnému vrecku Zoom Air. Medzitým bola plne karbónová gumová podrážka neuveriteľne odolná, ale nedokázala ponúknuť zmäkčujúce účinky svojich predchodcov, ktorí všetci obmedzili tvrdú gumu na pätu a strednú časť chodidla a prednú časť chodidla vyplnili mäkšou fúkanou gumou.
Kríza identity
Model Vomero 14 nielenže zmiatol dlhoročných fanúšikov série, ktorí očakávali všestranný pocit plyšovosti pri dlhých stabilných tréningových behoch, ale zároveň vytlačil siluetu z jej obvyklej niky a postavil ju do konkurenčného boja s ostatnými bežeckými topánkami značky. Hoci bola ľahká, odpružená a citlivá, chýbalo jej potrebné odpruženie prednej časti chodidla, aby sa vyrovnala pohodliu modelu Pegasus Turbo, ktorý bol mimoriadne spoľahlivý na dlhé vzdialenosti, a nemohla sa porovnávať s pokročilou technológiou modelu Vaporfly, ktorý vyhrával maratóny po celom svete. Pegasus 36 bol všestrannejší každodenný tréner, najnovšie modely Zoom Elite a Zoom Rival poskytovali pevnejší a rýchlejší zážitok z behu a na kratšie vzdialenosti bol oveľa účinnejší model Zoom Streak 7. Takže hoci mal model Vomero 14 množstvo vynikajúcich vlastností, zároveň prechádzal krízou identity, ktorá bežcom sťažovala jeho zaradenie do rotácie obuvi.
Retro inšpirácie a moderné materiály
Spoločnosť Nike sa vrátila k rysovacej doske a dva roky pracovala na modeli Vomero 15. Keď v roku 2020 konečne vyšiel, bolo jasné, že značka sa snažila inšpirovať obľúbenými archívnymi modelmi, ako je Vomero 5, možno v nádeji, že využije jeho retro štýl a zapáli nostalgický plameň v srdciach dlhoročných fanúšikov Vomera. Zvršok vyrobený z pružnej navrhnutej sieťoviny s hladkou, pohodlnou vnútornou podšívkou, perforovanou prednou časťou chodidla a veľkoryso polstrovaným golierom sa vyznačoval priesvitným sedlom v strednej časti chodidla a vonkajším pätovým pultom s vetracími otvormi, ktoré evokovali obľúbené edície ako Vomero 3. Naopak, úplne nová bola jeho podrážka, ktorá po prvýkrát zaviedla do medzipodrážky modelu Vomero penu ZoomX. Toto ľahké a odolné odpruženie bolo vysoko citlivé a dobre známe vďaka použitiu v superbote Vaporfly, ktorá pomohla elitným športovcom ako Eliud Kipchoge zabehnúť rekordné maratóny. Chránil ho rám z nosnej peny SR-02 a v prednej časti chodidla sa nachádzala aj jedna jednotka Zoom Air, ktorá poskytovala hnací pocit od špičky. Jej podrážka bola vyrobená z vysokoodolnej gumy OG/RS-002 vyleptanej zmesou blokových a zakrivených výstupkov pre účinnú trakciu a odolnosť. Vďaka tejto zmesi starého a nového bol model Vomero 15 univerzálnejší ako model 14, čo mu umožnilo opäť dosahovať lepšie výkony na dlhších vzdialenostiach, hoci kvôli pevnej prednej časti chodidla vynikal skôr v rozmedzí od 10 km do polmaratónu než v čomkoľvek dlhšom. Napriek tomu vrátil sériu späť na správnu cestu, takže Nike zachoval podobný dizajn aj pri modeli Vomero 16 z roku 2021, len pridal drobné aktualizácie, ako napríklad luxusne polstrovaný jazyk v súlade s étosom maximálneho tlmenia siluety.
Odvážny krok
Napriek mäkkej konštrukcii modelu Vomero 16 zameranej na pohodlie mali niektorí bežci stále pocit, že je príliš pevný, ale spoločnosť Nike sa chystala urobiť niečo, čo by tento problém úplne zvrátilo: úplne odstrániť Zoom Air. Pružné odpruženie sa doteraz objavovalo v každej iterácii modelu Vomero, takže jeho odstránenie sa mohlo zdať ako odvážny krok, ale aby značka poskytla taký zážitok z prémiového odpruženia, aký si jej fanúšikovia želali, musela tak urobiť. Namiesto Zoom Air mala veľká medzipodrážka modelu Vomero 17 po celej dĺžke vrstvu plyšovej, energiu vracajúcej peny ZoomX uloženú na hrubej doske Cushlon 3.0. Popri tom bola jej prepracovaná podrážka pružná a priľnavá, kopyto MR-10 poskytovalo vylepšené prispôsobenie pre najvyššie pohodlie a návrat k jednodielnemu zvršku z navrhnutej sieťoviny a plne klinovému jazyku zabezpečoval ľahkosť, priedušnosť a príjemné nosenie. A napokon, jej prehnaná medzipodrážka a elegantný, minimalistický zvršok predstavovali štýlovú modernú estetiku.
Podmanivá retro teniska
Model Vomero 17 vyšiel v roku 2023, práve keď mal retro model Vomero 5 obrovský vplyv na scénu tenisiek. Po spolupráci s A-COLD-WALL* v roku 2018 sa v roku 2019 objavilo niekoľko bežných verzií Vomero 5, ale potom všetko utíchlo po lifestylovej stránke. Koncom roka 2022 však Nike uviedla na trh švihácke edície "Cobblestone " a "Oatmeal", čo naznačuje trvalejší návrat tejto sofistikovanej siluety. V priebehu nasledujúcich rokov sa vďaka kombinácii bežeckej technológie Heritage a elegantného štýlu throwback stala jednou z najobľúbenejších každodenných tenisiek v okolí, čo vydláždilo cestu pre variant 2024, robustný model Vomero Roam, ktorý bol prispôsobený poveternostným podmienkam, ako aj pre spolupráce, ako napríklad elegantnú edíciu od konceptuálneho obchodu s vysokou módou Dover Street Market, ktorá bola navrhnutá na oslavu 20. výročia založenia tohto maloobchodného predajcu. To všetko poslúžilo na zviditeľnenie celej série Vomero práve v čase jedného z najväčších momentov v jej histórii.
Nový systém cestného behu
V tomto momente už bolo jasné, že Vomero potrebuje silnú identitu, aby dosiahlo vrchol úspechu, a v roku 2025 sa značka optimalizovala pre tento účel reorganizáciou svojej cestnej bežeckej obuvi do nového systému. Bol navrhnutý tak, aby vyhovoval širokému spektru športovcov, zjednodušil rozhodovací proces pre bežcov a pomohol im vybrať správny typ obuvi pre ich štýl a ciele. Najdôveryhodnejšie bežecké rady Nike boli zastúpené tromi jasnými kategóriami tlmenia, pričom model Pegasus sa zameriaval na odozvu, Structure na stabilnú oporu a Vomero na maximálne tlmenie. Skutočnosť, že model Vomero bol vybraný v porovnaní s franšízami ako Invincible a Vaporfly, ukázala, ako vysoko je cenený, ale teraz musela značka poskytnúť prémiový zážitok, ktorý jej fanúšikovia očakávali. S modelom Vomero 18 sa im to podarilo.
Nová éra maximálneho odpruženia
Model Vomero 18 znamenal pre bežeckú obuv Nike s maximálnym tlmením začiatok novej éry. S jasne vymedzenou úlohou sa teraz silueta mohla plne sústrediť na poskytovanie maximálneho pohodlia, a to vďaka spojeniu dvoch najmodernejších pien značky do jednej obrovskej medzipodrážky. Pod hrubou doskou tlmenia ZoomX sa nachádzala základňa z peny ReactX - výkonnej evolúcie peny React, ktorá bola o 13 % citlivejšia a zároveň oveľa udržateľnejšia pri výrobe. Táto výnimočne mäkká medzipodrážka bola najvyššia, aká bola kedy použitá na topánkach Vomero, v pätovej časti dosahovala impozantných 46 mm a stanovila nový štandard ľahkého pohodlia. Spoločnosť Nike rozšírila pocit plyšovej podpory v celej obuvi, od zníženej gumy podrážky a pružného zvršku až po polstrovaný jazyk a priliehavú vnútornú podšívku. Ďalšie prvky, ako napríklad skosená päta a jemný rocker v prednej časti chodidla, ktoré viedli nohu od dopadu na pätu až po odlepenie od špičky s jemne propulzívnym efektom, boli navrhnuté tak, aby každodenný tréning bol jednoduchý a príjemný. Tieto prvky a vlastne každý aspekt modelu Vomero 18 vychádzali z poznatkov bežkýň, aby sa zabezpečilo, že bude vyhovovať všetkým pohlaviam. Medzitým bola jeho vzrušujúca estetika presvedčivou evolúciou jeho predchodcov, jeho elegantný, minimalistický zvršok pokrytý dynamickými plynulými vzormi, ktoré zodpovedajú elegantne zakriveným kontúram podrážky.
Pozdvihnutie série
Model Vomero 18 naplno rozvinul dedičstvo radu Nike Vomero a nadviazal na jeho korene, aby dosiahol maximálny výkon pri cestnom behu s maximálnym tlmením. Bol to však len začiatok. Aj systém cestného behu Nike rozdelil každú kategóriu do troch úrovní zvyšujúcej sa sofistikovanosti a kvality. Najnižšou úrovňou bola takzvaná Icon, o ktorej sa hovorilo, že "ukotvuje" každú kategóriu spoľahlivou topánkou pre tých, ktorí chcú optimalizovať svoj každodenný bežecký zážitok bez toho, aby museli príliš skúmať. Nad ňou sa nachádzali úrovne Plus a Premium, ktoré boli navrhnuté tak, aby ponúkali "vyšší zážitok", ktorý by používateľovi umožnil posúvať svoje limity.
Vzrušujúca upútavka
Krátko po vydaní modelu Vomero 18 poskytla spoločnosť Nike nadšeným fanúšikom niekoľko podrobností o pripravovanom modeli Vomero Plus. Obrázky odhalili obrovskú, celozoomovú medzipodrážku a podmanivý minimalistický zvršok s tvarovanými líniami ladne sa vlniacimi po bokoch. Sľuboval, že pôjde o dokonalé Vomero a vyvrcholenie cesty, ktorá sa začala takmer pred dvadsiatimi rokmi. Ešte vzrušujúcejšia bola skutočnosť, že vrchol série, model Vomero Premium, mal byť ešte len predstavený.
Podmanivý príbeh
Keď Aaron Cooper prvýkrát začal zbierať poznatky pre svoj návrh Air Nirvana, nikdy si nevedel predstaviť, kam sa jeho projekt dostane. Avšak tým, že sa pevne držal svojich zásad uprednostňovať ľudí pred ziskom tým, že našiel empatiu s komunitami okolo seba, Cooper objavil víťazný vzorec, ktorý bude tvoriť základ radu Nike Vomero. Napriek tomu, že niekedy od svojich základov upustil, vždy sa vrátil k základným hodnotám maximálneho odpruženia pre prvotriedny bežecký zážitok, ktorý vydrží míľu za míľou. Podľa Coopera "záleží na príbehoch" a ten modelu Vomero je rovnako podmanivý ako všetky ostatné, pričom vznikol odvážnym poňatím ikonickej siluety, prešiel inovatívnymi zmenami dizajnu, viackrát sa stratil a vytvoril jednu z najpopulárnejších retro tenisiek roku 2020, aby sa napokon stal základným modelom v modernej línii cestnej bežeckej obuvi Nike.