SPORTSHOWROOM

Nike

Alphafly

Majstrovské dielo športovej obuvi.

Alphafly
© Nike

Skoro sa to nepodarilo

6. mája 2017 sa na trati talianskeho okruhu Autodromo Nazionale di Monza zoradili traja africkí diaľkoví bežci. Aréna Formuly 1 bola starostlivo vybraná ako miesto pre ambiciózny projekt Nike Breaking2 vďaka priaznivým bežeckým podmienkam, ktoré, ako značka dúfala, umožnia jednému zo športovcov dosiahnuť niečo nevídané: dokončiť maratón pod dve hodiny. Najbližšie k tomu bol v ten deň odvážny Keňan Eliud Kipchoge. Mal za sebou už niekoľko víťazstiev na svetových maratónskych majstrovstvách a formoval sa na jedného z najlepších bežcov na dlhé trate všetkých čias. Napriek tomu, že za svojím dvojhodinovým cieľom zaostal len o niekoľko sekúnd, on a spoločnosť Nike stále verili, že je to dosiahnuteľný cieľ; potrebovali len vylepšiť svoj plán. V nasledujúcich mesiacoch dvojica úzko spolupracovala na vytvorení elitnej bežeckej obuvi, ktorá by športovcov konečne dostala pod hranicu dvoch hodín maratónu. Tento prelomový kúsok obuvi sa volal Nike Alphafly.

© Nike

Hľadanie rýchlosti

Vývoj špičkovej bežeckej obuvi na diaľku začala spoločnosť Nike v polovici roku 2010, keď objavila výkonnú kombináciu dosky z uhlíkových vlákien a peny ZoomX. Obuvní inžinieri značky zistili, že medzipodrážka obsahujúca tieto dva prvky v správnom usporiadaní dokáže poháňať športovcov vpred veľkou rýchlosťou, a vďaka tejto inovácii vznikol model Nike Zoom Vaporfly 4%, pomenovaný tak pre svoju údajnú schopnosť zlepšiť efektivitu behu o 4 %. V ten deň v Monze mal Kipchoge a ostatní pretekári na nohách prototyp tejto obuvi, ktorý sa o niekoľko mesiacov neskôr dostal na trh.

© Nike

Lámanie rekordov

V nasledujúcich dvoch rokoch sa séria Vaporfly postarala o množstvo medailových výkonov v mužských aj ženských maratónoch, ako aj o Kipchogeho svetový rekord z roku 2018, ktorý vytvoril na berlínskom maratóne v roku 2018, a o ženský maratónsky svetový rekord Brigid Kosgeiovej, ktorý sa zrodil na podujatí v Chicagu v roku 2019. Kipchoge ukrojil viac ako minútu z času krajana Dennisa Kimetta z roku 2014, ktorý dobehol do cieľa za 2:01:39 h, zatiaľ čo Kosgeiová urobila to isté so 16 rokov starým rekordom Pauly Radcliffeovej z Londýnskeho maratónu z roku 2003, keď prebehla cieľovou čiarou za 2:14:04 h. Kosgei, ktorý tiež pochádza z Kene, sa čiastočne inšpiroval Kipchogeom. Keď sa vydala na trať v Chicagu, mala dodatočnú motiváciu vďaka jeho posledným výkonom, ktoré sa udiali len deň predtým na podujatí s názvom Ineos 1:59 Challenge.

© Nike

Mimoriadne náročná úloha

Pred príchodom modelu Nike Vaporfly sa vášnivo diskutovalo o tom, či sa nejaký bežec niekedy dostane pod hranicu dvoch hodín. Takí, ako napríklad niekoľkonásobný držiteľ medailí etiópsky atlét Haile Gebreselassie, ktorý kedysi držal svetový rekord v maratóne po dobu štyroch rokov, v roku 2011 naznačovali, že to bude možné v priebehu nasledujúcich 20 až 25 rokov, zatiaľ čo iní, ako napríklad kenský bežec na dlhé trate Samuel Wanjiru, ktorého olympijský rekord v maratóne 2:06:32 vydržal takmer 16 rokov, verili, že nikto nebude schopný ísť výrazne pod dve hodiny a dve minúty. Dokonca aj výskumníci, ktorí využívali vedecké údaje založené na trendoch vo vývoji svetových rekordov, teoretizovali, že nikto nebude bežať pod dve hodiny až niekde do roku 2028 až 2040. Tak či onak, konsenzus naznačoval, že ide o mimoriadne ťažkú, ak nie nemožnú úlohu. Nič z toho však Eliuda Kipchogeho nerozhodilo a 12. októbra 2019 sa objavil na Ineos 1:59 Challenge s jediným cieľom: stať sa prvým človekom, ktorý zabehne maratón pod dve hodiny.

© Nike

Priaznivé umiestnenie

Ineos 1:59 Challenge bol vyhlásený 6. mája 2019, presne 65 rokov od chvíle, keď anglický bežec na stredné trate Roger Bannister dosiahol vôbec prvý čas pod štyri minúty na míľu. Len o niekoľko mesiacov neskôr využil Kipchoge tento medzník a ďalšie ako motiváciu pri pokuse o zápis do histórie vo viedenskom Prater parku; ďalšej trati vybranej pre dobré bežecké podmienky. V tomto ročnom období bolo všeobecne chladné počasie a park bol väčšinou rovinatý, pričom trasa mala len 2,4 metra prevýšenia, čo znamenalo, že sa energia nestrácala pri zmenách prevýšenia. Mesto, ktoré sa nachádza v prírodnej kotline, ponúkalo Kipchogeovi vysoko okysličený vzduch, ktorý mu dodával energiu na beh, a jeho časové pásmo sa presne zhodovalo s časovým pásmom jeho tréningovej základne v Kaptagate v Keni, kde počas prípravy nabehal 124 - 140 kilometrov týždenne, čím sa minimalizovalo akékoľvek narušenie jeho spánku a stravovacieho režimu počas podujatia. Napokon, trate v parku Prater boli lemované stromami, ktoré poskytovali prirodzený štít proti vetru, takže Kipchoge s ním nemusel pri behu bojovať.

© Nike

Optimalizácia podmienok

Podobne ako v Monze, aj spoločnosť Nike optimalizovala podmienky aj inými spôsobmi a na pomoc svojmu hviezdnemu bežcovi najala tím 41 pacemakerov (35 hlavných bežcov a 6 náhradníkov). Mali byť usmerňovaní zelenými lasermi premietanými na zem pred nimi tak, aby neustále išli presne takým tempom, aké Kipchoge potrebuje na úspech. Tento elitný tím zahŕňal najlepších atlétov z celého spektra diaľkových behov, od bývalého zlatého medailistu z ME na 1500 m Henrika Ingebrigtsena a jeho dvoch rovnako talentovaných bratov až po ugandského špecialistu na horské behy Joela Ayeka a niektorých atlétov, ktorí boli súčasťou podujatia Breaking2, ako napríklad päťnásobný olympionik Bernard Lagat. Zatiaľ čo títo bežci boli rozmiestnení do trojuholníka priamo pred Kipchogeom, atléti na Ineos Challenge bežali v tvare písmena V, ktoré tvorilo 7 bežcov, pričom on bol na základni a ďalší dvaja sa nachádzali za jeho chrbtom, pričom každá skupina sa po každom 9,6 km okruhu vystriedala, aby uvoľnila miesto novému tímu s čerstvými nohami. Pred touto precízne štruktúrovanou zostavou stálo auto ukazujúce predpokladaný čas a vysielajúce na podlahu krokovacie lasery. Fungovalo aj ako bariéra, čím sa zvyšovali účinky odolnosti celého tímu voči vetru. Medzitým by podporný personál na bicykloch rozvážal starostlivo pripravené nápoje s vysokým obsahom sacharidov, aby sa preteky neprerušili. Tie boli súčasťou výživovej stratégie, ktorej cieľom bolo poskytnúť Kipchogeovi optimálne množstvo paliva na pohon jeho svalov od štartu až do cieľa.

© Nike

Vstúpte do Alphafly

V deň behu lemovali trať tisíce divákov, čo vytváralo úplne inú atmosféru ako v Monze, kde boli prítomní skôr len členovia podporného tímu. O túto zmenu požiadal sám Kipchoge, ktorý veril, že v prostredí podobnom pretekom, kde ho fanúšikovia povzbudzujú z hľadiska, dosiahne lepšie výsledky. Plánoval vyštartovať ráno o 8:15, čo sa tiež považovalo za najlepší čas na získanie veľkého počtu divákov, kým teplota a vlhkosť vzduchu boli ešte na úrovni vhodnej na beh. Kipchoge bol mimoriadne sebavedomý, povedal, že "nepochybuje" o prekonaní dvojhodinovej hranice a hovoril o tom, "kedy" sa mu to podarí, nie "či". Táto neuveriteľná psychická odolnosť bola významnou súčasťou toho, prečo mal Kipchoge takú úspešnú kariéru, ale hoci to bola jedna z jeho najväčších osobných predností, pomáhala mu aj výkonná obuv. V ten deň vo Viedni bežal v záhadnom prototype úplne novej siluety: Nike Alphafly.

© Nike

Kľúčová inovácia

V tom čase sa o modeli Alphafly vedelo len málo. Jej obrázky sa na sociálnych sieťach objavili už rok predtým, ale boli zrnité a nebolo jasné, čím presne sa jej dizajn líši od modelu Vaporfly. V deň pretekov však bola najdôležitejšia inovácia Alphafly jasne viditeľná, pretože okienka v medzipodrážke odhaľovali prítomnosť tlmenia Zoom Air v prednej časti chodidla. Systém Zoom Air, známy svojimi silnými vlastnosťami vracania energie, bol ideálnym tretím prvkom v tom, čo teraz Nike nazýva "systémom rýchlosti", a fungoval ako pružná podložka, ktorá poháňala bežca vpred pri každom kroku. Ďalšími dvoma časťami tohto systému boli pena ZoomX a doska z uhlíkových vlákien, ktoré boli použité na to, aby sa z modelu Vaporfly stala výnimočná bežecká obuv. Rozsiahle testovanie však ukázalo, že Zoom Air prináša najlepšiu návratnosť energie, preto značka postavila model Alphafly na tomto špičkovom odpružení.

© Nike

Pozoruhodný beh

S podporou týchto výkonných technológií zabehol Eliud Kipchoge neuveriteľný maratón v parku Prater. V Monze začal rýchlo a skončil pomaly a počas svojho svetového maratónskeho rekordu začal pomaly a skončil extrémne rýchlo, ale vo Viedni začal silno a nikdy nepoľavil, pričom každý 5-kilometrový úsek bežal konzistentným tempom tesne nad 14 minút a v posledných dvoch kilometroch sa natiahol, keď sa snažil dostať pod svoj cieľ. Po dosiahnutí záverečných 500 metrov začal Kipchoge zrýchľovať a podporný tím sa presunul do strany, aby mohol prejsť a šprintovať do cieľa. Komentátori označili jeho beh za "dar pre svet" a hovorili, akú majú "radosť", že tento veľký muž dosiahol svoj cieľ. Dokonca tento moment prirovnali k pristátiu Neila Armstronga na Mesiaci, štvorminútovej míli Rogera Bannistera a zdolaniu Everestu Edmundom Hillarym, keď dav s ohlušujúcou podporou povzbudzoval Kipchogeho na posledných 300 metroch. Pred prekročením čiary sa pri oslavách búchal do hrude, akoby mal silu ísť rovno na ďalší maratón, a potom dobehol do cieľa v čase 1:59:40,2 h. Okamžite ho objala jeho manželka Grace, ktorá ho nikdy predtým nevidela bežať osobne, zatiaľ čo komentátori ho naďalej chválili, pričom jeden z nich označil tento beh za "majstrovské dielo, na ktoré sa nikdy nezabudne". Tím pacemakerov mu prišiel zablahoželať, zdvihol skvelého bežca nad hlavu a oslavne sa radoval. V rozhovore bezprostredne po pretekoch Kipchoge hovoril o svojej túžbe inšpirovať ľudí tým, že im ukáže, že "žiadny človek nie je obmedzený", a o svojom očakávaní, že viac ľudí zabehne pod dve hodiny. Vzdal tiež hold pacemakerom, ktorí boli podstatnou súčasťou rekordu, a povedal, že patria "medzi najlepších atlétov vôbec na celom svete".

© Nike

Fámy a špekulácie

Po pretekoch Ineos 1:59 Challenge atléti a diváci na celom svete obdivovali Kipchogeho výkon, aj keď umelý charakter podmienok znamenal, že jeho čas sa nemohol započítať ako oficiálny svetový rekord. Guinnessova kniha rekordov ho však uznala a označila ho za "Najrýchlejšiu maratónsku vzdialenosť (muž)" a "Prvý maratónsky beh pod dve hodiny". To vzbudilo obrovskú pozornosť a mnohí ľudia sa začali zaujímať o topánky, ktoré si na to obul. Čoskoro sa na stránkach sociálnych médií a športových správ začali šíriť fámy okolo jej dizajnu, pričom niektoré z nich naznačovali, že má nie jednu, ale tri karbónové dosky a dva páry strukov Zoom Air uložených na sebe. Táto mylná predstava vznikla na základe schémy, ktorá bola zdieľaná na internete v nadväznosti na udalosť a zobrazovala jeden z mnohých patentov, o ktoré spoločnosť Nike požiadala pri navrhovaní modelu Alphafly. Nebola to však topánka, ktorú mal v ten deň na sebe, čo potvrdil viceprezident spoločnosti Nike pre inovácie v oblasti obuvi Tony Bignell, ktorý odvtedy uviedol, že mala len jednu dosku medzipodrážky; rovnaký počet ako verzia pre všeobecné vydanie, ktorá vyšla v roku 2020.

© Nike

Zmena pravidiel

Bignellovo tvrdenie bolo dôležité z hľadiska načasovania, keďže prišlo tesne po rozhodnutí Svetovej atletiky, ktoré zakázalo používať v oficiálnych súťažiach akúkoľvek bežeckú obuv s viac ako jednou doskou z uhlíkových vlákien. Rozhodnutie tiež obmedzilo výšku medzipodrážky na 40 mm ako spôsob kontroly výkonu modernej "superboty" a zabezpečenia spravodlivej súťaže v budúcich pretekoch. Našťastie pre značku sa model Alphafly zmestil presne do týchto hraníc, a keďže aktualizované pravidlá by obmedzovali prototypy až od apríla 2020, športovci ho mohli nosiť na olympijských maratónskych skúškach v Spojených štátoch 29. februára. Prekvapivým krokom sa spoločnosť Nike rozhodla ponúknuť bezplatný pár Alphafly všetkým športovcom, ktorí sa zúčastnia na súťaži, nielen tým, ktorých značka sponzoruje. Bežci nemali povinnosť nosiť túto obuv, ale skutočnosť, že ju spoločnosť Nike dala k dispozícii všetkým, znamenala, že nikto nemohol tvrdiť, že je nespravodlivá z dôvodu obmedzeného prístupu, ako to urobil v prípade modelu Vaporfly. V decembri toho istého roku Svetová atletika vykonala ďalšie zmeny svojich predpisov týkajúcich sa prototypov po tom, ako sa niekoľko spoločností sťažovalo, že nemôžu vykonávať riadne testovanie nových modelov. To umožnilo používanie takzvanej "vývojovej obuvi", hoci len "konkrétnymi športovcami na konkrétnych súťažiach" v rámci stanoveného dvanásťmesačného obdobia.

© Nike

Pena vracajúca energiu

Tajomstvo úspechu modelu Vaporfly spočívalo v jeho šikovnej kombinácii výkonnostných vlastností a v prípade modelu Alphafly to nebolo inak. V skutočnosti niesol mnohé z tých istých pokročilých bežeckých technológií ako jeho predchodca. Jeho medzipodrážka bola vyrobená z peny ZoomX, ktorá bola zodpovedná za veľkú časť návratnosti energie, ktorú v nej športovci získavali pri behu. Spoločnosť Nike prvýkrát vyrobila špecializovanú penu s nízkou hustotou v 90. rokoch minulého storočia a umiestnila ju do kopačiek a iných konštrukcií, ako napríklad do bežeckej topánky Shox R4 z roku 2000. Postupom času sa špecifické zloženie peny upravilo tak, aby vyhovovalo rôznym typom obuvi, a v modeli Alphafly bolo optimalizované tak, aby bola vysoko citlivá. Štúdia z roku 2018 v skutočnosti odhalila jej úžasné vlastnosti vracania energie a zistila, že zatiaľ čo EVA ponúka návratnosť približne 66 % a TPU 76 %, pena ZoomX vracia bežcovi 87 % energie pri každom kroku. Okrem toho, že pena ZoomX modelu Alphafly silne pružila, bola aj mäkká, podporná a ľahká, čo umožnilo dizajnérom spoločnosti Nike vytvoriť vysokú, mohutnú medzipodrážku, ktorá dokázala ukladať aj vracať oveľa viac energie ako jej konkurenti bez toho, aby pridávala na hmotnosti.

© Nike

Stabilizačná doska

Pena ZoomX bola hlavným faktorom funkčnosti modelu Nike Alphafly, ale bola by oveľa menej účinná, keby jej stredom nepretekala po celej dĺžke doska z uhlíkových vlákien. Bol to práve konkurent spoločnosti Nike, adidas, ktorý ako prvý objavil silu takýchto dosiek počas spolupráce s výskumníkmi z Human Performance Lab na univerzite v Calgary koncom 90. rokov. Jeden z týchto výskumníkov odovzdal svoje poznatky z projektu študentovi menom Geng Luo, ktorý nakoniec priniesol túto myšlienku spoločnosti Nike, keď ho značka začiatkom roka 2010 zamestnala, čo viedlo k revolučnej karbónovej doske modelu Vaporfly. Nebolo to však také jednoduché, ako len umiestniť túto dosku do medzipodrážky; prvok musel byť starostlivo navrhnutý tak, aby bežcovi pomáhal a neprekážal. Časom a testovaním odborníci na obuv spoločnosti Nike vytvarovali karbónovú dosku do tvaru lyžice, ktorá prirodzene viedla chodidlo v každej časti kroku a zároveň prenášala sily, ktoré na ňu pôsobili, smerom k prednej časti chodidla, aby poháňala bežca vpred. Okrem toho mala stužujúci účinok, ktorý pôsobil proti nedostatočnej stabilite a koordinácii, ktoré sú vlastné mäkkej pene ZoomX, a tak vdýchla modelu Alphafly obe tieto základné vlastnosti. Keď bola doska z uhlíkových vlákien prvýkrát predstavená, bola považovaná za hlavnú zložku, ktorá stojí za revolučnou pružnosťou superboty, čo je jedným z dôvodov, prečo ju nakoniec svetová atletika obmedzila. Ukázalo sa však, že má skôr stabilizačný účinok, kontroluje a usmerňuje návrat energie produkovanej penou ZoomX tak, aby bola bežcovi poskytnutá presne v tom správnom okamihu: pri odraze z prednej časti chodidla. V tomto momente sa začala uplatňovať tretia časť rýchlostného systému Nike - Zoom Air.

© Nike

Citlivé odpruženie

Podobne ako pena ZoomX, aj Zoom Air existoval už od 90. rokov minulého storočia, pričom spoločnosť Nike neustále menila jeho dizajn, aby prispôsobila jeho tlmiace účinky každej konkrétnej topánke. V prípade modelu Alphafly to znamenalo umiestnenie dvoch kruhových luskov na obe strany prednej časti chodidla, kde mohli poskytnúť pružnosť a odozvu potrebnú na to, aby bežci mohli bežať na dlhé vzdialenosti. Počas behu nesie predná časť chodidla veľkú časť záťaže, pretože je to miesto, z ktorého sa športovec vystrelí do ďalšieho kroku. Umiestnením tlmenia Zoom Air presne na toto miesto spoločnosť Nike ochránila bežca pred nárazmi z cesty a zároveň mu poskytla dodatočnú návratnosť energie v čase, keď ju najviac potreboval. Zistilo sa totiž, že Zoom Air so svojimi pružnými ťahovými vláknami poskytuje používateľovi viac ako 90 % návratnosti energie, a preto je pocit z Alphafly pozoruhodne hnací.

© Nike

Ľahký zvršok

Každý z týchto špičkových technologických komponentov bol kľúčový pre prelomovú rýchlosť modelu Nike Alphafly, ale až spoločne sa stali skutočne výkonnými. Pena ZoomX tlmila došľap, zhromažďovala a ukladala energiu bežca, aby sa vrátila späť pri prechode do ďalšieho kroku, doska z uhlíkových vlákien celý tento proces stabilizovala tým, že viedla chodidlo dopredu do polohy, v ktorej mohlo dosiahnuť maximálny výkon a rýchlosť, a struky Zoom Air dodávali záverečný príval návratovej energie, aby poháňali bežca vpred. Táto prepracovaná štruktúra nebola jediným dôvodom, prečo bol model Alphafly taký rýchly - mal aj pokročilý zvršok vyrobený z verzie odolného, ale ľahkého materiálu Nike Flyknit známeho ako AtomKnit. Materiál AtomKnit, ktorý bol ešte ľahší ako predchádzajúce verzie, bol vysoko priedušný a absorboval len veľmi málo vody, zatiaľ čo jeho pružný charakter ponúkal tvarovaný strih a skvelú izoláciu okolo chodidla. Tento posledný komponent poskytujúci pohodlie a znižujúci hmotnosť urobil z modelu Alphafly kompletnú bežeckú obuv a v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov začal dominovať konkurenčnému prostrediu.

© Nike

Prehľadné údaje

Eliud Kipchoge zostal veľkou súčasťou dominancie modelu Alphafly, keď začiatkom roka 2020 opakovane dokazoval svoje výnimočné schopnosti. Viac než to však Kipchogeho prísny tréningový plán a elitný atletický talent pomohli spoločnosti Nike časom zdokonaliť dizajn jej premiérovej bežeckej obuvi, čo bolo zase dobré pre kenského maratónca, ktorý neskôr vyhlásil, že chce, aby bol model Alphafly súčasťou odkazu, ktorý zanechá budúcim bežcom. Zo svojej tréningovej základne v Kaptagate zostal v úzkom kontakte so značkou, poskytoval jej údaje o svojich každodenných behoch a písal si vlastné poznámky, ktorými dopĺňal ich výskum. Obaja sa spolu stretávali niekoľkokrát ročne prostredníctvom videohovorov aj osobne, pričom Kipchoge sa stal neoddeliteľným členom vývojového tímu. Okrem získavania informácií získaných z jeho tréningov Nike profitovala aj z toho, že mohla analyzovať jeho súťažné preteky, dobré aj zlé. Bohužiaľ, rok 2020 patril do tej druhej kategórie, keďže Kipchoge zaznamenal v Londýne svoje najhoršie maratónske umiestnenie - 8. miesto. Podobne ako všetkých ostatných športovcov ho v tom čase brzdila celosvetová pandémia Covid, ale blýskalo sa na lepšie časy, pretože bežecký veterán obhájil svoj olympijský titul na oneskorených hrách v Tokiu v roku 2021 a zvíťazil s obrovským náskokom 80 sekúnd - najväčším za takmer polstoročie -, čím sa stal jedným z najstarších mužov, ktorí vyhrali toto podujatie.

© Nike

Zlepšovanie

Na základe množstva informácií získaných od Kipchogeho, ako aj od zvyšku jeho pretekárskeho tímu a stoviek ďalších profesionálnych aj bežeckých bežcov, mohla spoločnosť Nike vylepšiť model Alphafly pre jeho druhú iteráciu. Cieľom bolo poskytnúť modelu ešte širšiu príťažlivosť zvýšením jeho už aj tak výnimočnej účinnosti prostredníctvom presného vyváženia tlmenia, pohonu a hmotnosti, ktoré by pomohlo všetkým bežcom zlepšiť ich výkon. Keďže pôvodný dizajn bol taký účinný, zahŕňalo to len malé zmeny: základňa sa rozšírila pre väčšiu stabilitu a podrážka sa ztenčila, aby sa vytvoril priestor pre jemný plátok peny ZoomX pod kapsulami Zoom Air. To prinieslo plynulejší prechod cez chodidlo a zvýšilo návratnosť energie, zatiaľ čo väčší pokles päty o 8 mm oproti predchádzajúcim 4 mm nabádal bežca, aby sa nakláňal dopredu a čo najlepšie využíval tlmenie Zoom Air v prednej časti chodidla. Okolo päty a cez hornú časť chodidla pribudlo trochu ďalšieho polstrovania a aktualizovaný zvršok AtomKnit 2.0 poskytol lepšiu priedušnosť spolu s pohodlnejším nosením. Výkonná kombinácia peny ZoomX, lyžicovitej dosky z uhlíkových vlákien a strukúl Zoom Air v prednej časti chodidla sa inak nezmenila, čo modelu Alphafly 2 dodáva rovnakú ultrareaktívnu odozvu ako jeho predchodcovi.

© Nike

Nový svetový rekord

Hoci boli tieto úpravy malé, priniesli významné výsledky a Kipchoge v Nike Alphafly 2 exceloval. Rok 2022 začal oznámením odvážneho cieľa: vyhrať všetkých šesť majstrovstiev sveta v maratóne. Keď si už zo zoznamu odškrtol Londýn, Berlín a Chicago, zameral svoju pozornosť na Tokio, kde na ceste za veľkolepým víťazstvom vytvoril nový traťový rekord 2:02:40. Jeden z najpozoruhodnejších momentov Kipchogeho kariéry však prišiel len o niekoľko mesiacov neskôr, keď sa pokúsil štvrtýkrát vyhrať Berlínsky maratón. Pri príchode na miesto konania, ktoré je známe ako výborné lovisko pre tých, ktorí sa snažia prekonať maratónske svetové rekordy, bolo možné Kipchogeho vidieť v žiarivo oranžovej farbe nového modelu Nike Air Zoom Alphafly Next% 2 (spoločnosť Nike v tomto momente odstránila špecifický prívlastok 4%, pretože sa predpokladalo, že u niektorých bežcov by sa účinnosť mohla zvýšiť ešte viac). Podmienky boli takmer ideálne na maratónsky beh a Kipchoge nasadil neuveriteľné tempo počas prvej polovice pretekov. Prebehol ju tak rýchlo, že sa skutočne dostal o tri sekundy pod čas zaregistrovaný počas jeho maratónu Ineos Challenge, čo viedlo prizerajúcich sa k špekuláciám, že by sa mu to mohlo podariť aj v skutočnom pretekárskom prostredí. Potom však jeho rozostupy klesli a bolo jasné, že to nie je ten správny moment. Napriek tomu to stále vyzeralo, že prekoná svoj svetový rekord, a na 30 km bežal sám, len s časomierou, ktorú musel prekonať. Napriek tomu, že v druhej polovici pretekov spomalil, mal dostatok energie na šprint na záverečných 500 m a prišiel do cieľa s časom 2:01:09, čo je presne o 30 sekúnd menej ako jeho predchádzajúci svetový rekord.

© Nike

Veda v pozadí obuvi

Vďaka Kipchogeho rekordným výkonom sa v roku 2022 stala obuv Nike Alphafly 2 veľmi populárnou. Jej výkon fascinoval vedcov, čo niektorých viedlo k realizácii výskumných projektov s cieľom zistiť, prečo je taká účinná. Jedna zo štúdií vykonaná na Univerzite svätého Edwarda v Austine v Texase zistila, že model Alphafly mal v porovnaní so svojimi najbližšími konkurentmi v priemere najlepšiu ekonomiku behu, dokonca prekonal model Vaporfly, ktorý sa umiestnil tesne na druhom mieste. Výskum odhalil, že pri nosení Alphafly účastníci vytvorili najdlhší krok a mali silný, rýchly, odrazový krok, pričom tí, ktorí do toho dali najviac, z toho aj najviac vyťažili. V skutočnosti sa zistilo, že niektorí bežci mohli dosiahnuť zlepšenie účinnosti približne o 6 %, hoci presná hodnota závisela od takých vecí, ako je tvar klenby, šírka chodidla a chôdza. Napriek tomu tento synergický efekt robil model Alphafly 2 výnimočným ako súťažnú obuv, rovnako ako jeho schopnosť znižovať záťaž na nohy a kĺby, čo bežcom umožnilo pokračovať v tvrdej práci počas posledných fáz pretekov. Skrátila tiež čas potrebný na regeneráciu medzi pretekmi, čo bežcom umožnilo zaradiť do pretekárskeho roka viac podujatí. Wouter Hoogkamer z Coloradskej univerzity medzitým vykonal testy na doske z uhlíkových vlákien, ktoré ukázali, že jej tuhosť zvýšila prácu chodidla. Ukázal tiež, ako tvar a geometria patentovanej dosky Nike Flyplate fungujú v súčinnosti s penou ZoomX na generovanie výkonu, stability a rýchlosti.

© Nike

Nike Air Zoom Alphafly Next% 3

V roku 2023 už spoločnosť Nike začala pracovať na svojom ďalšom dizajne Alphafly. Vzhľadom na rastúcu konkurenciu značiek ako adidas, ktorá vyrobila topánku, ktorú mala na sebe Tigst Assefa, keď na berlínskom maratóne prekonala ženský svetový rekord Brigid Kosgeiovej v maratóne o viac ako dve minúty, by Nike Alphafly 3 musel byť vážne dobrý, a presne taký sa ukázal byť. Vďaka sérii úprav vykonaných na základe rozsiahlych údajov získaných od všetkých typov športovcov, vrátane doteraz najväčšieho súboru žien, ktoré boli testované pre pretekársku obuv Nike, posunul model Alphafly 3 výkonnostný beh na novú úroveň. Jej veľká jednotka podrážky z peny ZoomX maximalizovala 40 mm výškový limit a po prvýkrát spojila tlmenie v prednej a strednej časti chodidla, čím vytvorila súvislú spodnú časť, ktorá zlepšila zážitok z behu tým, že zlepšila prechod z päty do špičky pre tých, ktorí majú odlišný spôsob došľapu. Jednotky Zoom Air zostali na svojom mieste, rovnako ako celokarbónová doska Flyplate, hoci bola o niečo širšia ako predtým, a teda ešte stabilnejšia. Mal tiež ľahšiu a rovnako priľnavú podrážku Fast Shot a jeho zvršok bol vyrobený s použitím najnovšej sieťoviny AtomKnit 3.0 pre lepšiu fixáciu, priedušnosť a podporu strednej časti chodidla. Integrovaný systém šnurovania s dodatočným polstrovaním znižoval tlak na šnúrky a loftované pody Flyknit na päte tlmili zadnú časť chodidla a zároveň chránili achilovku pred zranením. Pri výrobe obuvi bol použitý aj iný tvar kopyta, ktorý priniesol lepšie pohodlie cez klenbu chodidla a znížil trenie, pričom tvarovaná vložka do ponožky podporovala túto novú nízkoprofilovú klenbu.

© Nike

Nový maratónsky šampión

Ešte predtým, ako bol model Alphafly 3 v januári 2024 uvedený na trh, sa už dostal do titulkov vo svete diaľkového behu. Spoločnosť Nike počas oficiálneho vývojového okna, ktoré povolila svetová atletika, podrobila testovací model známy ako Dev 163. Kipchoge vyhral rekordný piaty titul na Berlínskom maratóne v ďalšom rýchlom čase 2:02:42 h napriek tomu, že mal takmer 39 rokov. Boli to však výkony ďalšieho kenského bežca Kelvina Kiptuma, ktoré skutočne dali vyniknúť tejto obuvi. Kiptum ukázal svoje maratónske kvality už pri svojom debute na maratóne vo Valencii v roku 2022, kde všetkých šokoval štvrtým najrýchlejším časom v histórii a prekonaním traťového rekordu o viac ako minútu. V tomto období svojej kariéry Kiptum uprednostňoval model Nike Vaporfly 2, v ktorom si v roku 2023 na Londýnskom maratóne pripísal ďalšie pozoruhodné víťazstvo. Tu bol ešte rýchlejší ako v Španielsku, keď prekonal Kipchogeho traťový rekord o viac ako minútu a dobehol do cieľa za 2:01:25 h - len 16 sekúnd za svetovým rekordom svojho krajana.

© Nike

Rekordná obuv

Po týchto dvoch neuveriteľných výkonoch prišiel Kiptum na maratón v Chicagu v októbri 2023 s vývojovou obuvou Nike Air Zoom Alphafly Next% 3 na nohách a s veľkými očakávaniami na pleciach. V priaznivých podmienkach začal dobrým tempom a do 15. kilometra nechal väčšinu ostatných bežcov za sebou. Polovicu trate prešiel podstatne rýchlejšie ako v Londýne, ale stále mu chýbalo tempo potrebné na prekonanie svetového rekordu. Kiptum si však počas svojej krátkej kariéry vybudoval povesť pretekára, ktorý v posledných fázach pretekov zrýchľuje, a to sa mu podarilo aj teraz, keď po 30 kilometroch zrýchlil a na ďalších 5 km zaznamenal mimoriadne rýchly negatívny medzičas. Čím viac sa blížil k cieľovej čiare, tým bolo jasnejšie, že to dokáže, a nakoniec zvíťazil v čase 2:00:35. Bol to prvý maratón, v ktorom sa niekto dostal pod dve hodiny a jednu minútu, a chýbali mu len sekundy, aby dosiahol priemer 21 km/h počas celých pretekov. Po svojom víťazstve Kiptum uviedol, že ho počas celého behu nič nebolelo, rovnako ako počas jeho ostatných doterajších maratónov, čo svedčí o neuveriteľnej podpore, ktorú mu poskytovali super topánky Nike. Medzitým v ženských pretekoch holandská bežkyňa Sifan Hassanová ukázala, že Alphafly je skvelá bežecká obuv aj pre ženy, keď zvíťazila v traťovom rekorde 2:13:44, čo bol dovtedy druhý najrýchlejší ženský maratón.

© Nike

Olympijské hry v Paríži

Topánka Nike Alphafly 3 bola vydaná pre širokú verejnosť v januári 2024, pričom amatérski aj elitní športovci si ju chceli obuť, aby zistili, či im pomôže prekonať ich vlastné najlepšie časy. Počas celého roka excelovala na najvyššej úrovni a niektorí ju chválili ako najrýchlejšiu maratónsku obuv na letných olympijských hrách v Paríži. Zatiaľ čo s príchodom tejto superboty boli od Kipchogeho úsilia v roku 2018 viackrát prekonané svetové rekordy v mužských aj ženských disciplínach, na olympijských hrách zostávala situácia stabilnejšia. Ženský rekord platil 12 rokov a mužský 16 rokov, pričom každý rekord bol vytvorený v bežeckej obuvi Nike, ktorá predchádzala ére karbónových dosiek. To všetko sa však zmenilo v roku 2024, keď oba rekordy padli. Zatiaľ čo preteky mužov pohodlne vyhral etiópsky rezervný bežec a atlét adidas Tamirat Tola po tom, čo Kipchoge musel v polovici trate odstúpiť, preteky žien boli nepredvídateľnou drámou, do ktorej sa zapojili dve najlepšie bežkyne na vzdialenosť a dve najlepšie bežecké topánky tej doby.

© Nike

Dve výnimočné atlétky

Ženský maratón v Paríži istým spôsobom predstavoval súčasný súboj medzi super topánkami konkurenčných značiek obuvi. Hoci je jasné, že športovec je najdôležitejším faktorom každého víťazstva, pre spoločnosť Nike bolo kľúčové, aby model Alphafly demonštroval svoju silu tým, že sa dostane na vrchol, najmä preto, že v mužských pretekoch zvíťazil bežec značky adidas. Najlepšou ženskou zástupkyňou spoločnosti Nike bola Sifan Hassanová - všestranná holandská bežkyňa, ktorá už bola držiteľkou svetových rekordov v hodinovom behu, v behu na jednu míľu na dráhe a veľmi krátko, počas dvoch dní, aj v behu na 10 000 m. Zaujala aj na predchádzajúcich olympijských hrách, keď získala zlato v behu na 5 000 m a 10 000 m, ako aj bronz v behu na 1 500 m, čo sa ešte nikdy predtým nepodarilo žiadnemu olympionikovi. Bola tiež v dobrej forme, keďže v roku 2023 triumfovala na maratónoch v Londýne a Chicagu. Predtým na turnaji dosiahla bronzové medaily v behu na 5 000 m a 10 000 m, ale jej deklarovanou prioritou bol maratón, ktorý sa konal v posledný deň súťaže. Jej najväčšou výzvou mala byť samotná svetová rekordérka Tigst Assefa. Aj táto etiópska diaľkarka bola vo výbornej forme, na Berlínskom maratóne 2023 prekonala Kosgeiovej svetový rekord z roku 2019 o dve minúty a jedenásť sekúnd a finišovala za 2:11:53 h. Pozoruhodné je, že to bolo takmer o dve minúty rýchlejšie ako Hassanov osobný rekord 2:13:44, čo možno Assefovi dodalo psychickú výhodu.

© Nike

Dramatické preteky

Keď sa 11. augusta 2024 postavili vedľa seba dve najrýchlejšie maratónske bežkyne súčasnosti, obe boli na vrchole svojich síl a žiarili sebavedomím. Trať, ktorá ich čakala, bola jednou z najnáročnejších v histórii olympijských hier, s prevýšením a klesaním viac ako 400 metrov, a konala sa v horúcom a vlhkom lete vo francúzskej metropole. Po polovici trate bol Assefa na čele vedúceho balíka, zatiaľ čo Hassan zaostával tesne za ním. Postupne odpadávali ďalší a ďalší bežci, až ich po prejdení 38 kilometrov zostalo päť. Niekoľko sto metrov pred cieľom zostali Hassan a Assefa vpredu spolu a obaja začali šprintovať na cieľovú čiaru. V okamihu, keď sa dvojica pustila rameno na rameno, ale Hassan nakoniec vyhral, stiahol sa a vyhral len o tri sekundy. Vytvorila nový olympijský rekord 2:22:55 h a zapísala sa ešte viac do histórie, keď sa stala jedinou bežkyňou, ktorá dosiahla olympijské zlato v behu na 5 000 m, 10 000 m a v maratóne.

© Nike

Ruth Chepng'etichová

V tomto momente boli atléti Nike držiteľmi svetových rekordov v maratóne mužov a v olympijskom maratóne žien, zatiaľ čo bežci adidas vlastnili rekordy v behu žien a v olympijskom maratóne mužov. Nike Alphafly 3 však ešte nebol dokončený. Na maratóne v Chicagu v roku 2024 boli ideálne podmienky na rýchle preteky a kenská atlétka Ruth Chepng'etichová bola odhodlaná podať dobrý výkon, najmä preto, že ju predtým v tom roku vynechali z kenského olympijského tímu. Po tom, čo už na podujatí zvíťazila v rokoch 2021 a 2022, sa chcela vrátiť k pretekom z roku 2023, v ktorých prehrala titul so Sifan Hassanovou a jej prototypom Alphafly 3.

© Nike

Ďalšie pozoruhodné víťazstvo

Pred začiatkom Chicagského maratónu sa konala dojímavá chvíľa ticha za Kelvina Kiptuma, ktorý začiatkom roka bohužiaľ zomrel, čo znamená, že už nikdy nebude môcť vyzvať Kipchogeho na súboj o maratón pod dve hodiny. John Korir, inšpirovaný jeho pamiatkou, zabehol druhý najrýchlejší čas v histórii podujatia v Chicagu a vyhral preteky mužov, čím sa dobre pripravil na preteky žien. Chepng'etichová od štartu vybehla mimoriadne rýchlo a bojovala o vedenie s Etiópčankou Sutume Asefa Kebedeovou, ktorá už na začiatku vyhlásila, že chce nasadiť vysoké tempo. Kebedeová plánovala prejsť polovicu trate za 1:05:30 h a nakoniec to zvládla o celú minútu rýchlejšie, ale Chepng'etichová už mala pred ňou náskok 14 sekúnd. Keňanka v priebehu druhej polovice pretekov svoj náskok len zvyšovala a stále viac a viac ťahala za kratší koniec pred Kebedeovou a ostatnými bežkyňami. Aj keď ku koncu spomalila, Ruth Chepng'etichová sa stala prvou ženou, ktorá sa v maratóne dostala pod 2:11 a 2:10. Úžasným časom 2:09:56 prekonala rekord Assefy z roku 2023 o takmer dve minúty a dokázala úžasnú silu modelu Nike Alphafly 3.

© Nike

Obuv, ktorá tvorí históriu

Dnes Nike Alphafly vyniká ako jedna z najlepších bežeckých topánok v histórii maratónu. Vytvorila neuveriteľné partnerstvá s niektorými z najrýchlejších športovcov na svete a je zodpovedná za viaceré tituly v behu na vzdialenosť a svetové rekordy. Nie je to však len obuv pre elitných výkonnostných bežcov; priniesla rýchlosť a štýl aj bežcom všetkých úrovní, ktorí vďaka nej mohli prekonať svoje osobné najlepšie časy a stanoviť si ambicióznejšie ciele, než si kedy mysleli, že je možné. Keďže spoločnosť Nike sa neustále usiluje o dosiahnutie športovej dokonalosti a športovci ako Eliud Kipchoge inšpirujú bežcov, aby prekračovali svoje limity, ďalší model Alphafly by mohol ešte prekonať úspechy svojich predchodcov a zapísať sa do športovej histórie ešte viac.

Read more

SPORTSHOWROOM používa súbory cookie. O našej politike používania súborov cookie.

ďalej

Vyberte si svoju krajinu

Európe

Ameriky

Ázia a Tichomorie

Afriky

Stredný Východ