SPORTSHOWROOM

Nike

Air Zoom

Vysoko výkonný systém odpruženia Nike.

Nike Air Zoom
© Nike

Nová forma Air

Od svojho zavedenia do súboru technológií Nike v roku 1977 je tlmenie Air neoddeliteľnou súčasťou produkcie značky. Celé desaťročie zostávalo v podstate nezmenené - teda až do chvíle, keď Tinker Hatfield navrhol prvú obuv Air Max. Jeho prelomová teniska s viditeľným vzduchom mala obrovský úspech, čo nevyhnutne viedlo k ďalším inováciám tejto technológie. Ďalšia iterácia tlmenia Air mala priniesť iný druh polstrovania pod nohami, ktoré bolo zložité svojou konštrukciou, ale nemenej pozoruhodné svojimi výsledkami. Nazývalo sa Zoom Air a prinieslo úplne nový rozmer slávnej technológie.

Vytváranie napätia

Technológia Air Zoom, vyvíjaná niekoľko rokov, bola pôvodne vytvorená ako výkonnostná technológia na podporu športovcov všetkých druhov. Bežala bok po boku s verziami Air Max a ponúkala inú možnosť tlmenia; niečo ploché, nízko nad zemou a efektívne zefektívnené. Jej tajomstvom boli syntetické vlákna vložené do odolnej kapsy Air. Tieto vlákna boli pevne natiahnuté a spojené s hornou a dolnou časťou natlakovanej jednotky Air, kde sa udržiavali v napnutom stave. To pomáhalo vytiahnuť polstrovanie Air do plochej polohy, ktorá používateľa priblížila k zemi a poskytovala mu zvýšenú stabilitu. Zoom Air bol tiež neuveriteľne citlivý, čo bola vlastnosť vyplývajúca z jeho napnutých vlákien. Keď noha zatlačila na jednotku Air Zoom, tieto vlákna sa ohli a uvoľnili a po zdvihnutí nohy sa opäť stiahli ako pružina. Zatiaľ čo vzduchová vložka Air plnila svoju obvyklú úlohu zmäkčovať dopad, funkciou vlákien bolo poskytovať vynikajúcu návratnosť energie. Tým sa vytvoril mäkký krok, po ktorom nasledoval silný odraz od zeme, čím sa pohyby stali rýchlejšími a efektívnejšími.

© Nike

Vďaka týmto vlastnostiam je technológia Air Zoom ideálna pre športy, ktoré si vyžadujú rýchle pohyby, a maximalizuje výkon tým, že skracuje šprintové časy športovcov o niekoľko milisekúnd. Keď bola v roku 1995 vydaná prvá obuv Air Zoom, Nike Air Go LWP (Lightweight Performance), táto skutočnosť bola zdôraznená na plagátoch, ktoré prezentovali dizajn. Vedľa fotografie hviezdneho hráča NBA Tima Hardawaya bol riadok textu, ktorý zdôrazňoval schopnosť technológie umožniť mu behať rýchlejšie a skákať vyššie. Obrázok tiež označoval odpruženie Zoom Air ako "Tensile-Air", čo sa spoločnosť Nike rozhodla v prvých dňoch nazývať ako odkaz na napätie v tisícoch vlákien vo vnútri vzduchovej kapsy. Nemalo to však trvať dlho, pretože z Tensile Air sa neskôr v tom istom roku stal Zoom Air, keď bol použitý na modeli Air Zoom Flight 95, ktorý nosil ďalší slávny basketbalista tej doby, Jason Kidd. Kolekcia Air Flight bola v tom čase už úspešná a jej popularita pomohla rozšíriť meno Zoom Air, keď sa táto technológia rozšírila na rôzne modely Nike.

© Nike

Kľúčom k úspechu je prispôsobivosť

Basketbal však nebol jediným športom, ktorý profitoval z tejto novej technológie. Model Nike Air Go bol súčasťou série obuvi pod hlavičkou LWP. Do tejto sady patrili aj Air Scream LWP, ktoré boli určené na crossový tréning, Air Challenge LWP, vyrobené ako tenisová obuv a nosené Andre Agassim, a Air Zoom LWP, bežecká obuv so Zoom Air v prednej časti chodidla. Rozsah športov a povrchov, na ktoré sa použila tak skoro počas svojej životnosti, ukazuje všestrannosť tejto technológie. Dala sa vyrobiť do najrôznejších tvarov v rôznych veľkostiach, čo znamenalo, že sa dala ľahko umiestniť do ktorejkoľvek časti podrážky, od päty po prednú časť chodidla a dokonca po celej dĺžke topánky, aby vyhovovala konkrétnym pohybom pri rôznych športoch. V roku 1997 práve táto vlastnosť umožnila spoločnosti Nike uložiť v modeli Air Foamposite One dvojicu jednotiek Zoom Air jednu na druhú. Popri tom model Foamposite obsahoval celý rad ďalších technológií Nike, ktoré mohli spôsobiť, že basketbalová obuv bude objemná a nadváha, ale vďaka Air Zoom v podrážke zostala ľahká a citlivá.

© Nike

Tlmenie pre každý šport

Obuv s technológiou Zoom Air vždy ponúkala tieto výhody a v tom čase sa už etablovala ako obľúbený systém tlmenia v mnohých športoch vrátane baseballu a amerického futbalu. Systém Zoom Air sa dostal do legendárnej série Air Jordan už v roku 1996 a odvtedy bol pridaný do retro modelov ikonických Air Jordan 1. V roku 2001 sa potom tlmenie dostalo do futbalovej obuvi Mercurial, pričom v roku 2022 dostala táto populárna obuv prvú jednotku Zoom Air špecifickú pre futbal. Neskôr, v roku 2005, ju Lance Mountain zaviedol do svojho modelu SB Blazer, čím dokázal, že táto technológia môže zlepšiť aj skateboarding. Odpruženie je neoddeliteľnou súčasťou dlhoročnej série bežeckých topánok Pegasus od roku 2010, keď sa prvýkrát objavilo v modeli Pegasus 27. V tom istom roku sa objavilo aj vo výkonnostnom atletickom trenažéri s názvom Nike Zoom Vomero 5, teniskách, ktoré boli odvtedy znovu zavedené ako obľúbený lifestylový dizajn.

© Nike

Na nohách legiend

Okrem toho, že sa model Zoom Air objavil v obrovskom množstve športov, zdobil aj nohy mnohých športovcov, od hráča bejzbalu Kena Griffeyho Jr. cez jedného z najhybnejších bežcov NFL Barryho Sandersa až po svetoznámu bežkyňu Paula Radcliffe, ktorá v roku 2004 vyhrala maratón v New Yorku v modeli Air Zoom Marathoner. V basketbale sa táto technológia teší mimoriadnej obľube, pričom topánky s touto technológiou nosí množstvo hráčov. Veľký Michael Jordan ju mal vo svojej 12. podpisovej topánke, ktorú navrhla legenda Nike Tinker Hatfield. Sheryl Swoopesová, hviezda ženskej NBA a prvá hráčka, ktorá mala vlastnú podpisovú líniu Nike, ich mala tiež zakomponované v topánke Air Swoopes 2. Dnes má väčšina basketbalových topánok Nike vo vnútri vzduchový systém Zoom Air, takže mnohí moderní hráči sa na ihriskách objavujú s touto technológiou na nohách.

Neustále sa vyvíjajúci koncept

Pri takýchto veľkých menách, ktoré nosia dizajn Air Zoom, je zrejmé, že Nike tvrdo pracuje na tom, aby udržal svoje inovácie relevantné, pričom v priebehu rokov vykonal určité zmeny a zabezpečil ich ďalší vývoj. Prvá významná aktualizácia bola predstavená v roku 1998 na modeli Nike Air Zoom Talaria Tinkera Hatfielda, ktorý dostal prvú jednotku Zoom Air so spodnou časťou, čo ju priblížilo k spodnej časti podrážky a viedlo k rovnomernejšiemu rozloženiu systému tlmenia. To ponúklo druhú možnosť popri jednotkách s horným zaťažením, ktoré mali Zoom Air bližšie k hornej časti medzipodrážky, takže noha do nej viac priamo tlačila, čo vytváralo trochu iný pocit pod nohou. Oba systémy boli použité v nasledujúcich modeloch Zoom Air. V nadväznosti na to sa v roku 1999 v modeli Air Zoom Citizen objavil vôbec prvý viditeľný systém Zoom Air s jednotkami v prednej časti chodidla aj v päte. Vďaka tomu mohli ľudia konečne vidieť napínacie vlákna, ktoré dodávali topánkam taký odraz. V roku 2003 bol vydaný model Zoom Air Spiridon. Prvýkrát sa v nej objavila pevná termoplastická klietka Pebax okolo jednotky Zoom, ktorá zlepšila stabilitu a poskytla dodatočnú ochranu a zároveň vyzdvihla pätu nad úroveň, ktorá bola viditeľná na predchádzajúcich topánkach. Postupom času sa spoločnosť Nike dopracovala k viditeľnej jednotke Zoom Air po celej dĺžke a nakoniec to dosiahla na desiatej podpisovej topánke LeBrona. V roku 2018 sa technológia Zoom opäť posunula, keď do modelu Kyrie 5 pribudla technológia Zoom Turbo. Konštrukcia tejto vzduchovej kapsy v prednej časti chodidla, ktorá tam bola umiestnená špeciálne s ohľadom na herný štýl Irvinga Kyrieho, poskytla používateľovi viacsmerové odpruženie pre ešte väčšiu podporu pri pivotoch a bočných pohyboch.

© Nike

Gigant histórie odpruženia

Viac ako 25 rokov po prvom použití technológie Zoom Air sa táto technológia naďalej dostáva do obuvi Nike. Je to inovácia, ktorá sa vyvíjala a zdokonaľovala spolu so športovcami, ktorých podporovala, a tým si vydobyla svoje miesto po boku ďalších gigantov v oblasti tlmenia Nike: zapuzdreného vzduchu Air a Air Max. Stal sa systémom tlmenia, ktorý sa používa vo výkonnostných športových modeloch značky, čím si zabezpečil status jednej z najväčších technológií obuvi našej doby.

Read more

SPORTSHOWROOM používa súbory cookie. O našej politike používania súborov cookie.

ďalej

Vyberte si svoju krajinu

Európe

Ameriky

Ázia a Tichomorie

Afriky

Stredný Východ