SPORTSHOWROOM

Jordan

2

Air Jordan, ktorý určil nový smer značky.

Jordan 2
© Jordan

Odvážny nový smer

Keď Michael Jordan v roku 1984 podpísal zmluvu so spoločnosťou Nike, bol to začiatok niečoho výnimočného, ale ani jeden z nich nemohol predpokladať, aký dôležitý moment sa z toho vykľuje. Nasledujúci rok bol vydaný prvý model z radu Jordan signature, ktorého ohromujúci úspech naznačil potenciál tohto vzrušujúceho obuvníckeho podniku. Jeho popularita však spôsobila problémy, keď sa spoločnosť Nike pripravovala na prácu na pokračovaní. Bol na ňu vyvíjaný tlak, aby vytvorila tenisku, ktorá by dosiahla rovnakú úroveň ako debutový model Air Jordan alebo ho možno dokonca prekonala, ale pri takom množstve basketbalovej obuvi na trhu by bolo ťažké vytvoriť niečo dostatočne výrazné, aby vyniklo z davu. Riešením spoločnosti Nike bolo dať svojim odborníkom na obuv voľnosť pri navrhovaní úplne inej tenisky, ktorá by líniu Jordan posunula novým odvážnym smerom. Vznikol tak prelomový model Air Jordan 2 - topánka taká jedinečná, že zmenila smerovanie značky aj predstavu o tom, aká môže byť basketbalová teniska.

© Jordan

Dvaja impozantní dizajnéri

Na vytvorenie nástupcu modelu Air Jordan 1 by Nike potreboval tých najlepších dizajnérov, preto značka povolala tvorcu ikonických Air Force 1 Brucea Kilgoreho, aby pracoval spolu s mužom zodpovedným za skvelý štart línie Jordan: Peter Moore. S týmito dvoma brilantnými mozgami na čele projektu bol model Jordan 2 v dobrých rukách, a to bolo potrebné. Napriek tomu, že Michael Jordan nebol spočiatku spoločnosťou Nike nadšený, podarilo sa mu ju presvedčiť, aby si vybral túto značku namiesto iných basketbalových ťažkotonážnikov, a to vďaka vynikajúcej zmluve, ktorú mu ponúkli. Dokonca sa mu zapáčil aj dizajn modelu AJ1, ale jeho vernosť nebola v tomto momente ani zďaleka zaručená, keďže podpísal len krátkodobú zmluvu, ktorá mu umožňovala odísť už po niekoľkých rokoch.

© Jordan

Nešťastné zranenie

Ešte väčšou výzvou bola skutočnosť, že samotný Jordan zostal ležať po zranení nohy, ktoré utrpel 29. októbra 1985 v treťom zápase sezóny '85 - '86 proti Golden State Warriors. Nasledujúcich 64 zápasov vynechal a vrátil sa až 15. marca 1986, keď Bulls prehrali s Milwaukee Bucks. Tým sa začala séria piatich prehier v rade, ktorá ohrozila účasť tímu v play-off, ale v apríli sa tím pozviechal a dostal sa do turnaja na konci sezóny. Jordan sa vrátil do formy, keď Bulls v prvom kole čelili hrozivému tímu Boston Celtics, a v druhom zápase zaznamenal 63 bodov, čo je dodnes rekord v počte bodov jedného hráča v zápase play-off NBA. Jeho celkový počet bodov v sérii bol obrovských 131, čím zatienil najbližší výsledok 85 bodov hviezd Celtics Kevina McHalea a Larryho Birda, ktorý po svojom rekordnom druhom zápase nazval Jordana "Bohom prezlečeným za Michaela Jordana". Nakoniec však Bulls prehrali 3:0 a MJ ukončil sezónu, keď odohral celkovo len 21 z 85 zápasov tímu.

© Jordan

Talianske spojenie

Nad Jordanovou hlavou teraz visel prízrak možných budúcich zranení, takže na nasledujúcu sezónu by potreboval podpornú obuv. Kilgore odcestoval do Talianska spolu s návrhárom obuvi Markom Parkerom, ktorý sa o desaťročia neskôr stal generálnym riaditeľom spoločnosti Nike. Po príchode na miesto sa dvojica spojila s inžinierom vzorov obuvi a budúcim riaditeľom centra pre tvorbu inovačných konceptov spoločnosti Nike Claudiom Innocentem v severnom meste Montebelluna. Táto oblasť bola v tom čase známa ako centrum výroby obuvi a bola jedným z mála miest, ktoré disponovali technológiou na výrobu basketbalového trenažéra s potrebným tlmením aj jednotkou podrážky dostatočne nízko nad zemou, aby Jordan pri hre cítil ihrisko. Bolo to tiež ideálne miesto na výrobu štýlového modelu, ktorý by napodobňoval spoločenskú obuv, ktorú Jordan nosil na slávnostných podujatiach alebo večerných akciách - čo si výslovne želal.

Testovanie prototypov

Keďže Kilgore a Parker boli tak blízko výrobného procesu, mohli svoje náčrty rýchlo premeniť na funkčné prototypy. Medzi nimi bol aj model Air Jordan 1.5, ktorý bol hybridnou obuvou testovanou samotným MJ na konci sezóny '85 - '86. Kombinovala zvršok modelu AJ1 s mohutnou podrážkou plánovanou na použitie v modeli Jordan 2, o ktorej tím dúfal, že poskytne Michaelovi potrebnú oporu a ochranu, aby zabránil ďalším zraneniam. Ďalší pozoruhodný prototyp s tenšou podrážkou, perforáciou okolo goliera a logom Nike Wings na boku skončil ako nízky top, ktorý nosili roztlieskavačky Chicago Bulls, ale nemal dostatočnú eleganciu ani prepracovanosť, aby sa dostal do finálnej podoby modelu Air Jordan 2.

© Jordan

Luxusná teniska

Keď sa tím nakoniec rozhodol pre hotový produkt, predstavoval odvážny odklon od prvých Air Jordan, najmä čo sa týka estetiky. Kilgore zosúladil jej vzhľad so vzhľadom formálnej spoločenskej obuvi, aby tak odzrkadlil Michaelovu záľubu v špičkovom oblečení, najmä v obuvi značky Stacy Adams, ktorá jasne inšpirovala elegantný tvar modelu Jordan 2, dokonalé podanie jeho šitia a elegantné usporiadanie jeho prekrytí. Návrhárova ambícia pozdvihnúť líniu Jordan o luxusnejšiu tenisku sa prejavila aj v použití pravej talianskej kože na jej zvršku a pridaním preložiek z umelej kože leguána na bokoch - čo sa na basketbalovej tenise nikdy predtým neuplatnilo.

© Jordan

Výkonnostné vlastnosti

Vtedajšia tabuľa s predstavami zdôrazňuje tieto prémiové prvky, ako aj niektoré kľúčové výkonnostné vlastnosti obuvi vrátane "dynamicky prispôsobených pásikov na jazyku", ktoré v spojení so systémom rýchleho šnurovania umožňovali rýchle a jednoduché obúvanie a nastavenie. Spomína sa aj tvarovaná vonkajšia pätná doska, ktorej prehnaná veľkosť a pevná konštrukcia poskytuje užívateľovi dodatočnú stabilitu na kurte, rovnako ako dvojfarebná gumová podrážka. Polyuretán bol obľúbený materiál podrážky pre väčšinu basketbalovej obuvi tej doby, ale prechod Kilgore na gumu na väčšine podrážkových útvarov a polyuretán na vysokotlakovej časti päty ponúkol dobrú rovnováhu priľnavosti a podpory. Rovnako ako pri modeli Jordan 1 bolo tlmenie Air umiestnené vo vnútri podrážkovej jednotky, kde dodávalo dodatočnú ochranu pod nohami. V tom čase to bolo pre hráčov ešte dosť polarizujúce, pretože mnohí chceli tenkú podrážku s dobrým pocitom na ihrisku, zatiaľ čo iní mohli vidieť výhody skákajúceho vzduchu Nike Air pod nohami, najmä tí, ktorí utrpeli zranenia chodidla. Z pohľadu spoločnosti Nike boli nohy profesionálnych basketbalistov pri ťažkom sadaní a prudkých rotačných pohyboch počas zápasov vystavené veľkému tlaku, preto značka vytrvala pri svojej inovatívnej technológii Air, ktorá dnes vystupuje ako jeden z charakteristických znakov radu Jordan.

© Jordan

Odvážne zmeny

Okrem spojenia výkonnej technológie s estetikou vysokej módy predstavovali Air Jordan 2 odklon od štýlu ostatných basketbalových tenisiek Nike. Zatiaľ čo model AJ1 pripomínal tenisky ako Air Force 1, Dunk, Terminator a Airship, jeho nástupca bol úplne jedinečný, čiastočne vďaka odstráneniu klasického nápisu Nike swoosh. Absencia akýchkoľvek bočných log, ktoré boli a stále sú základom väčšiny dizajnov Nike, umožnila modelu Jordan 2 vyniknúť, čo urýchlilo posun tejto línie k vlastnej charakteristickej značke. Namiesto swooshu sa kľúčovým motívom stali krídla Air Jordan Wings, ktoré zaujali čestné miesto na jazyku, zatiaľ čo nápis Nike sa objavil na päte. Táto odvážna zmena smeru odlíšila Air Jordan od populárnej línie Nike Force a umožnila Tinkerovi Hatfieldovi byť ešte odvážnejší, keď sa ujal dizajnu Air Jordan 3 a jeho nasledovníkov. Hoci Tinkerove topánky majú tendenciu získavať hromadu pozornosti, vplyv Moora, Kilgoreho a Parkera na identitu Air Jordan možno vidieť nielen v označení modelu AJ2. Prekrytia z jašteričej kože boli predchodcom panelov so slonou potlačou modelu AJ3, estetika šatovej obuvi bola témou, ktorá sa vrátila na mnohých budúcich Jordanoch, a používanie technologických prvkov na pomoc Michaelovi pri hre sa prenieslo do Tinkerovej éry.

"Všetko je to v predstavivosti"

Po dokončení modelu Air Jordan 2 sa prvýkrát objavil v televízii v lete 1986, keď ho mal na sebe sám MJ pri predvádzaní svojho slávneho smeču "Rock-A-Baby". Je v ňom zobrazený v novom basketbalovom trenažéri, čiernych šortkách a bielom tričku Air Jordan Wings, ako beží k obruči, vyskočí do vzduchu a jednou rukou švihne loptou a potom ju slučkou zavesí do koša. To všetko sa deje v spomalenom zábere a je prezentované z viacerých uhlov, aby sa ukázal Jordanov atletický talent a jemnosť. Reklama sa končí detailným záberom na pár AJ2 pod bielym logom Nike Air, zatiaľ čo hlasový komentár znie: "Air Jordan: Všetko je to v predstavivosti".

© Jordan

Špeciálne predstavenie

Len o niekoľko mesiacov neskôr, v septembri 1986, bol Michael prvýkrát videný v tejto obuvi na ihrisku počas zápasu absolventov univerzity v Severnej Karolíne. Skutočná šou však mala ešte len prísť, pretože 1. novembra 1986 prišiel do Madison Square Garden na prvý zápas Bulls v základnej časti sezóny. Keď vchádzal na ihrisko v úplne nových Air Jordan 2, diváci mohli vidieť elegantnú eleganciu ich bieleho celokoženého zvršku, silu čiernej medzipodrážky a pôvab červených akcentov na päte. Popri tom, že mohli prvýkrát vidieť tenisku v celej jej kráse, zažili aj špeciálne predstavenie. Do konca zápasu Jordan opäť potvrdil svoju šikovnosť na ihrisku, keď pri víťazstve Bulls 108:103 prekonal s 50 bodmi rekord hosťujúceho hráča na štadióne New York Knicks a urobil najlepšiu možnú reklamu svojej druhej podpísanej basketbalovej tenisky.

Nová stratégia

Približne v tom istom čase boli na trh uvedené aj Air Jordan 2 a Michaelov vynikajúci štart do sezóny, v ktorej doviedol Bulls k trom víťazstvám v rade, zvýšil počiatočný predaj. Spoločnosť Nike zvolila inú stratégiu ako v prípade modelu AJ1; namiesto širokej distribúcie ho počas prvých mesiacov sprístupnila vo vybraných obchodoch, čím mu dodala väčšiu exkluzivitu a zabezpečila, aby sa neznehodnotil presýtením. Keďže bola vyrobená v Taliansku z prémiových materiálov, vyšla na vyššiu cenu ako mnohé iné basketbalové tenisky, ale aj tak sa jej darilo vďaka inovatívnej kombinácii štýlu a praktickosti. Okrem toho rastúca reputácia MJ ako velikána tohto športu priniesla úspech aj modelu Jordan 2, rovnako ako vynikajúce výkony jeho nováčika podporili vydanie jeho prvej signature topánky.

© Jordan

Rekordná sezóna

Sezóna 86-87 sa pre Michaela stala rekordnou. Pri prechode z bielo-čiernej edície Jordan 2, ktorú nosil v prvom zápase a ktorá sa stala známou ako Away colorway, na bielo-červenú edíciu Home, pokračoval vo svojej vynikajúcej forme z prvých troch zápasov a základnú časť ukončil s monumentálnym návratom 3041 bodov pri 37,1 bodu na zápas. Nielenže to bolo najvyššie skóre, aké kedy vo svojej kariére dosiahol, ale bolo to aj jedno z najlepších skóre NBA všetkých čias. Vlastne ním zostáva dodnes, pričom jediným ďalším hráčom, ktorý prekonal hranicu 3000 bodov v sezóne, je Wilt Chamberlain. Okrem týchto dvoch je najbližšie k tejto hranici ešte skvelý Kobe Bryant, ktorý v sezóne 05 - 06 dosiahol 2832 bodov, čo len podčiarkuje veľkosť toho, čo Michael v Air Jordan 2 dosiahol.

Ďalšie neuveriteľné ocenenia

Okrem toho, že sa Jordan stal po prvýkrát šampiónom ligy v počte nastrieľaných bodov, čím začal sériu siedmich sezón v rade ako najlepší strelec NBA, získal v tom roku aj niekoľko ďalších ocenení. Bol rozhodný v obrane a stal sa prvým hráčom v histórii NBA, ktorý v jednej sezóne urobil viac ako 200 krádeží a 100 blokov, keď ich nazbieral 236, resp. 125. Toto odhodlanie priviedlo Bulls do ďalšej série play-off, v ktorej opäť prehrali s Celtics, hoci Jordan v troch zápasoch zaznamenal 107 bodov. Bohužiaľ mu uniklo prvé ocenenie MVP ligy, v celkovom hodnotení skončil druhý za Magicom Johnsonom, ale jeho popularita medzi fanúšikmi bola neochvejná a v roku 1987 dostal najviac hlasov v Zápase hviezd. Počas toho istého exhibičného víkendu vyhral svoju prvú súťaž Slam Dunk Contest a na konci sezóny bol zaradený do prvého tímu All-NBA - ďalší nový úspech, ktorý sa stal takmer zvykom počas celej jeho ďalšej kariéry. To všetko dosiahol, keď nosil Air Jordan 2, vďaka čomu má jedinečné miesto v histórii hráča aj línie Jordan.

© Jordan

Air Jordan 2 Low

Počas svojho debutového roku vyšli Jordan 2 len v dvoch farebných prevedeniach a na rozdiel od každej inej siluety v sérii nemali medzi vydaniami OG žiadnu edíciu založenú na čiernej farbe. Biela farba sa viac zhodovala s domácou súpravou Chicago Bulls, ktorá bola bielo-červená, a zapadala aj do vtedajšieho prevládajúceho trendu bielych basketbalových tenisiek s farebnými akcentmi. Na začiatku však dostala nízku verziu, pričom v roku 1987 boli vyrobené dve farebné verzie, ktoré sa zhodovali s originálmi s vysokou špičkou. Samotný MJ začal nosiť Air Jordan 2 Low v druhej polovici sezóny '86 - '87, dokonca hral v špeciálnom páre UNC v slávnom zápase Collegiate Legends Classic 28. júna, keď UNC Alumni porazili UCLA Alumni 116:111 po Jordanovom inšpirovanom comebacku v druhom polčase.

© Jordan

Retro vzory

Modrá farba UNC sa na bežnom vydaní topánky objaví až o mnoho rokov neskôr, keď spoločnosť Nike presunie svoju pozornosť na ďalší dizajn Jordan. Hoci sa v roku 1994 vrátila ako High a Low retro s farebným prevedením Chicago, pôvodné formy sa údajne stratili a trvalo ďalších desať rokov, kým vyšla ďalšia sada retro Jordan 2. Medzitým sa teniska objavila na veľkom plátne vo filme Space Jam, keďže Bill Murray sa počas filmu v roku 1996 rozhodol nosiť bielo-čiernu farebnú verziu, čím dokázal jej trvalý kultúrny význam. V roku 2004 potom odborníci na obuv spoločnosti Nike spätne upravili pôvodnú verziu z roku '86, aby obnovili ten istý OG model a vytvorili nové farebné prevedenia, ako napríklad Midnight Navy low-top a Melo, ktoré vychádzalo z exkluzívneho modelu Player Exclusive, ktorý nosila hviezda Denver Nuggets Carmelo Anthony.

© Jordan

Výrazné spolupráce

Po svojom znovuzrodení sa popularita modelu Air Jordan 2 v priebehu rokov len zvyšovala, čiastočne vďaka modelu Melo a ďalším PE modelom pre hráčov ako Ray Allen a Chris Paul. Pomohlo aj vydávanie exkluzívnych dámskych modelov od roku 2005, ako aj vysokoprofilová, ale limitovaná edícia spolupráce s Eminemom v roku 2008. Len rok predtým sa stala prvým modelom Air Jordan, ktorý sa objavil v prestížnej kolekcii Nike Doernbecher, keď si ju pacient Sheridan Brenton vybral ako predlohu pre svoj vlastný jedinečný dizajn, a s pribúdajúcimi desaťročiami sa stávala čoraz žiadanejšou ako vzor pre spoluprácu. V roku 2010 prilákala spoluprácu s režisérom hudobných videoklipov Vashtie Kolom a luxusným streetwearovým návrhárom Don C, zatiaľ čo v roku 2020 priniesla spoluprácu so špičkovou módnou značkou Virgila Abloha Off-White™, populárnou maloobchodnou značkou Union LA, módnym butikom A Ma Maniére, kolumbijskou hudobnou superstar J Balvinom a americkou súčasnou umelkyňou NinaChanel Abney.

© Jordan

Odchýlka

Aj napriek svojmu dlhoročnému úspechu je model Air Jordan 2 často vnímaný ako určitá odbočka v rámci väčšej kolekcie Jordan. Možno je to preto, že vyzerá tak odlišne od svojich rovesníkov, alebo možno je to spôsobené obrovským vplyvom, ktorý mal Tinker Hatfield na mnohé z nasledujúcich modelov. Môže to byť aj preto, že napriek tomu, že Jordan v modeli AJ2 predviedol neuveriteľne úspešnú sezónu, nedokázal doviesť Bulls cez prvé kolo play-off a nezískal cenu MVP. Alebo možno za to môžu zmeny v spoločnosti Nike, ktoré nasledovali po jej vydaní, keď Peter Moore opustil spoločnosť v polovici navrhovania modelu Jordan 3 a Bruce Kilgore bol presunutý k iným projektom, aby sa už nikdy nevrátil k rade Jordan.

Vplyv na značku

Nech už bol dôvod akýkoľvek, hlboký vplyv modelu AJ2 na spoločnosť Nike, líniu značiek Jordan a kultúru tenisiek vo všeobecnosti je nepopierateľný. Kilgore a Moore mali odvahu odhodiť bezpečnostnú sieť silnej značky Nike a navrhnúť nový druh basketbalovej obuvi. Pritom implementovali určité aspekty, ktoré sa stali veľmi dôležitými pre výraznú identitu značky Jordan a vydláždili cestu budúcim dizajnérom k ešte radikálnejšiemu prístupu. Okrem toho, že odstránili bočnice, pridali panely s exotickými zvieratami a po prvýkrát v histórii zaviedli na basketbalovom trenažéri luxusnú estetiku šatovej obuvi - to všetko ovplyvnilo Tinkera pri vytváraní niektorých z najpamätnejších siluet značky Jordan všetkých čias. Bez ich práce by tieto ikonické tenisky možno nikdy nevznikli a spoločnosť Nike by možno stratila Michaela Jordana v prospech inej značky.

© Jordan

Historická silueta

Aj po viac ako troch desaťročiach zostáva model Air Jordan 2 dôležitou obuvou pre značku Jordan aj pre širšiu komunitu tenisiek. Jej inteligentné, elegantné stvárnenie jej dodalo jedinečný štýl, ktorý ju odlišoval od ostatných basketbalových tenisiek, a jej technická zdatnosť zodpovedala Michaelovmu neuveriteľnému atletickému nadaniu. Skrátka, bola to dokonalá kombinácia módy a výkonu. Dnes je vďaka svojmu spojeniu s históriou spoločnosti Nike veľmi zberateľsky zaujímavým modelom, a hoci možno nie je taká všadeprítomná ako titulové tenisky MJ alebo Tinkerove populárne návrhy, stále ide o výraznú a historickú siluetu, ktorá je viac než hodná niesť legendárne meno Jordan.

Read more

SPORTSHOWROOM používa súbory cookie. O našej politike používania súborov cookie.

ďalej

Vyberte si svoju krajinu

Európe

Ameriky

Ázia a Tichomorie

Afriky

Stredný Východ