Nike
FlyEase
Revolúcia v prístupnosti.
Tragický začiatok
Spoločnosť Nike sa počas svojej histórie snažila posúvať hranice dizajnu obuvi, aby športovcov posúvala do stále väčších výšok. V polovici roku 2000 však došlo k tragédii, ktorá nakoniec zmenila pohľad na tenisky tejto značky. Jeff Johnson, prvý zamestnanec spoločnosti Nike na plný úväzok, ktorý do spoločnosti nastúpil už v 60. rokoch minulého storočia, keď bola ešte známa pod názvom Blue Ribbon Sports, utrpel mŕtvicu. Hoci prežil, jeho pohyb bol obmedzený, čo mu sťažovalo obúvanie bežnej obuvi. Inovatívny dizajnér Tobie Hatfield, ktorý videl Johnsonov ťažký osud, sa cítil byť pohnutý, aby mu pomohol, a začal sa venovať dizajnu adaptívnej obuvi.
"Ak máte telo, ste športovec"
V roku 2006, dva roky po Johnsonovej mŕtvici, začal Hatfield pracovať na obuvi pre ľudí s postihnutím. Spočiatku boli jeho návrhy zamerané na športovcov a na pomoc pri tejto úlohe si prizval profesionálnu paratriatlonistku Sarah Reinertsenovú. Jej rady Hatfielda šokovali a otvorili mu oči pre ťažkosti, ktorým čelila ona aj ostatní. Sama bola po amputácii a vysvetlila mu, ako si musí kúpiť obyčajný pár topánok a prispôsobiť ich tak, aby vytvorila niečo, čo vyhovuje jej postihnutiu. Ďalej diskutovali o ťažkostiach, ktorým čelia ľudia s inými postihnutiami, a o tom, ako veľmi to môže obmedzovať ich schopnosť vychádzať von a byť aktívni.
Hatfieldová sa rozhodla, že treba niečo urobiť, a odvolala sa na slová spoluzakladateľa spoločnosti Nike Billa Bowermana, ktorý raz povedal: "Ak máš telo, si športovec". Uvedomil si, že hoci existujú určité ortopedické riešenia, existuje obrovská časť populácie, ktorá nemá prístup k pohodlnej, cenovo dostupnej a štýlovej obuvi vyrobenej podľa ich potrieb. S túžbou napraviť tento stav vytvoril v roku 2012 spolu s Reinertsenom spoločnosť Nike Sole. Tento rýchlovýmenný trakčný systém vyrobený pre bežecké lopatky zmenil hru pre športovcov s postihnutím, ako je Reinertsen, a technológia sa rýchlo ujala v celom odvetví. To však bol len začiatok. Hatfield mal čoskoro získať inšpiráciu z ďalšieho zdroja, ktorý by jeho úvahy o tejto téme ešte viac rozšíril.
Inšpiratívny list
Matthew Walzer bol ešte len tínedžer, keď sa rozhodol napísať spoločnosti Nike. Kvôli mozgovej obrne si nedokázal sám zaviazať bežné systémy šnurovania, čo znamenalo, že mu vždy musel pomôcť niekto iný. Hoci rád nosil basketbalové topánky Nike najmä kvôli ich vysokej podpore členku, ktorá mu pomáhala pri jeho stave, bol sklamaný, že značka neposkytuje žiadne prispôsobené možnosti pre ľudí ako on. Po rokoch zvažovania, ako sa obrátiť na spoločnosť Nike, jej nakoniec vo veku 16 rokov napísal, aby im vysvetlil svoju situáciu. Uviedol problémy, ktoré sa spájajú s jeho postihnutím, ale tiež uviedol, že je takmer úplne sebestačný. Tínedžer sa tešil, že pôjde na vysokú školu, ale nechcel sa spoliehať na to, že mu kamaráti zaviažu šnúrky na topánkach - čo bola posledná frustrujúca výzva, ktorú jednoducho nedokázal sám prekonať. Vyzval spoločnosť Nike, aby vytvorila obuv, ktorá by mu pred odchodom na vysokú školu poskytla vytúženú nezávislosť. List prečítal generálny riaditeľ spoločnosti Nike Mark Parker, ktorý ho odovzdal Hatfieldovi. Walzerove slová ho inšpirovali, aby zdvojnásobil svoju prácu na vytváraní adaptívnych technológií, a zameral sa na výrobu tenisky so systémom ľahkého vstupu, ktorý by vyriešil Walzerov problém.
Spokojný zákazník
Hatfieldovi trvalo tri roky, kým zdokonalil svoju prvú obuv FlyEase - Nike Zoom Soldier 8 FlyEase. Keď jeden pár poslal Walzerovi na vyskúšanie, ukázalo sa, že to bol dobre strávený čas, pretože bol výsledkom nadšený. Odpovedal Hatfieldovi, aby mu vyjadril svoju vďačnosť, pričom uviedol, ako mu umožňujú byť nezávislým, a opísal silný pocit úspechu, ktorý mal, keď si ich obul. Novátorský dizajn kombinoval zips, ktorý viedol okolo päty, s pásikom na suchý zips, ktorý umožňoval Walzerovi úplne otvoriť zadnú časť topánky. Odtiaľ si mohol ľahko vsunúť nohu dovnútra a bez problémov ich obúvať. Keďže topánka bola súčasťou podpisovej línie LeBrona Jamesa, mala aj vysoký členok, takže bola ideálnou topánkou pre Walzerov stav - vďaka spolupráci sa dokonca stretol s LeBronom. Tým, že Walzer kontaktoval priamo spoločnosť Nike, urobil odvážny krok, ale jeho odvaha podnietila hnutie, ktoré viedlo k celému radu nových adaptívnych technológií.
Rozšírenie sortimentu
Po vydaní modelu Zoom Soldier 8 FlyEase spoločnosť Nike pokračovala v spolupráci s organizáciami, ako je Centrum pre neohrozených, ktoré pracuje s vojenskými amputovanými nohami a popálenými, a s americkým paralympijským tímom rugby na vozíku, pre ktorý vyvinula technológiu na udržanie hráčov na ich miestach počas zápasov. Okrem spolupráce so Sarah Reinertsenovou začali dizajnéri spoločnosti Nike konzultovať aj s ďalšími športovcami, ako napríklad so šermiarkou na vozíku Beatrice Vio, čím si ešte viac rozšírili svoje vedomosti o tom, ako čo najlepšie slúžiť komunite zdravotne postihnutých. Spolupracovali aj s hviezdou WNBA a zlatou olympijskou medailistkou Elenou Delle Donneovou na konštrukcii ďalšej prístupnej basketbalovej obuvi, ktorá bola prvým modelom FlyEase, ktorý nepatril do už existujúcej línie Nike. Inšpirovaná svojou sestrou Lizzie, ktorá má viacero zdravotných postihnutí, pomáhala pri tvorbe modelu Nike Air Zoom UNVRS. Jeho súčasťou bol magnetizovaný pätný pásik a sklopná päta, ktoré umožňovali jednoduchý prístup bez použitia rúk, spolu s množstvom ďalších technológií Nike, ako je zvršok Flyknit a káble Flywire, vďaka ktorým sa prispôsobil nohám rôznych tvarov. Okrem toho boli cez dizajn vytlačené inšpiratívne odkazy, ktoré poukazovali na ambície spoločnosti Nike v súvislosti s touto obuvou: "Rozšíriť ľudský potenciál v rámci UNVRS Všetky pohlavia Všetky schopnosti Všetky pôvody Všetci", "Neexistujú žiadne obmedzenia Všetko je možné" a "Priniesť inšpiráciu a inováciu každému športovcovi na svete".
Model UNVRS bol vydaný v roku 2019, v roku, ktorý priniesol aj prvú adaptívnu futbalovú kopačku. Táto športovo špecifická obuv bola vytvorená pre linebackera Seattlu Seahawks Shaquema Griffina, ktorý nemal ľavú ruku a bolo pre neho ťažké rýchlo urobiť šnúrky. Spoločnosť Nike namiesto toho navrhla kopačku s remienkami, čo Griffina potešilo, pretože jednoduchý systém zapínania mohol používať každý športovec. Od vydania týchto tenisiek spoločnosť Nike pokračovala v spolupráci s celým radom športovcov na nových a prístupnejších dizajnoch, pričom Delle Donne dostala v roku 2022 svoju vlastnú podpisovú obuv Nike Air Deldon. Jej systém FlyEase bol neuveriteľne jednoduchý na používanie, s jazykom, ktorý sa dal sklopiť, aby sa rozšíril otvor v hornej časti, a skladacou pätou. Dokonca sa dodávala s visačkou obsahujúcou vizuálne pokyny, ako tento ľahko prístupný systém ovládať.
Univerzálny dizajn
Táto univerzálnosť sa časom stala kľúčovou súčasťou radu Nike FlyEase. Súbor prvých adaptívnych modelov určite pomohol mnohým ľuďom, ktorí mali predtým problém dostať sa do tradičnej obuvi, a ponúkol im módne možnosti mimo tých, ktoré boli v ortopedických obchodoch k dispozícii skôr ako funkčné. Neskoršie modely FlyEase však mali širšie publikum vďaka svojej schopnosti uľahčiť život každému. Práve tento étos priniesol jednu z najvyhrotenejších a najdostupnejších topánok FlyEase, aké boli kedy vytvorené - Nike Go FlyEase.
Úplne voľné ruky
Keď dizajnéri spoločnosti Nike pokračovali v skúmaní rôznych spôsobov, ako by mohli pomôcť tým, ktorí majú problémy s obúvaním tradičnej obuvi, zvažovali, ako vytvoriť model úplne bez použitia rúk. Napadlo im, že mnohí ľudia jednoducho používajú na vyzúvanie topánok svoje nohy, napríklad keď sa nemôžu zohnúť, tak, že jednou nohou držia pätu a druhú nohu vytiahnu. Nie je zriedkavé vidieť topánky, ktoré majú prepadnutú pätu v dôsledku toho, že si ich majiteľ opakovane obúva týmto spôsobom. Toto pozorovanie viedlo spoločnosť Nike k experimentovaniu s návrhmi, ktoré uľahčujú tieto prirodzené činnosti, ale úlohou bolo vytvoriť niečo funkčné a estetické, ale nie príliš zložité alebo nákladné na výrobu. Zároveň to muselo vyzerať ako topánka, aby sa s ňou ľudia mohli spojiť nielen na praktickej úrovni.
Produktívne partnerstvo
Ako práca na novom modeli napredovala, spoločnosť Nike začala kontaktovať ďalšie spoločnosti, ktoré navrhovali adaptívnu obuv. Spoločnosť Kizik, malý návrhár obuvi pracujúci na riešeniach hands-free, už nejaký čas vyrábala prístupnú obuv so skladacími podpätkami. Prezident spoločnosti Nike pre inovácie Tom Clarke sa rozhodol osloviť zakladateľa spoločnosti Kizik Mika Pratta, ktorý stál za mnohými adaptívnymi návrhmi tejto spoločnosti, aby nadviazali spoluprácu, ktorá by zlepšila tvorivý výkon oboch spoločností. Dokonca Prattovi odporučil, aby zamestnal bývalého zamestnanca spoločnosti Nike menom Skip Lei. S Leiom na palube bola spolupráca nadviazaná a obe značky si začali pravidelne vymieňať nápady. Model Air Max 90 FlyEase bol priamym výsledkom tejto spolupráce. Koncepty dizajnu spoločnosti Nike boli skombinované s koncepciami odborníkov z Pratt's Handsfree Labs, aby vznikla aktualizovaná verzia ikonického dizajnu, ktorá využívala ich ochrannú známku Foot Activated Shoe Technology. Tvoril ju pružný materiál obklopený trojuholníkovým puzdrom v päte, ktoré sa dalo stlačiť pomocou chodidla a umožniť tak ľahký vstup. Podobný skladací systém päty sa odvtedy použil na viacerých modeloch vrátane obľúbenej tréningovej obuvi Nike Metcon.
Dosiahnutie pokroku
Popri tomto rozkvitajúcom partnerstve spoločnosť Nike pokračovala v konzultáciách s členmi komunity zdravotne postihnutých a začal sa formovať nový dizajn. Dizajnéri najprv navrhli topánku, ktorá bola v strede rozrezaná na polovicu a držala pohromade pomocou chirurgických hadičiek. To im poskytlo základný východiskový bod a ukázalo potrebu tohto úplného otvorenia päty, aby nositeľ mohol jednoducho vsunúť nohu. Keď dospeli ku konečnému výrobku, vyzeral radikálne odlišne od všetkých ostatných tenisiek, ale stále mal vzhľad topánky. Spoločnosť Nike ju nazvala Go FlyEase.
Prelomový dizajn
Model Nike Go FlyEase bol prelomový v troch konkrétnych ohľadoch. Po prvé, mala veľký klinový stojan na päte, ktorý uľahčoval intuitívny pohyb, pri ktorom sa jednou nohou drží zadná časť topánky, aby sa mohla vyzúvať. Po druhé, široký elastický pás známy ako Tensioner bol omotaný okolo celého obvodu topánky, aby ju podopieral pri otváraní a zatváraní. Spoločnosť Nike vyrobila tento odolný pás z materiálu, ktorý sa zvyčajne používa pri konštrukcii podrážok, a vykonala prísne strojové testovanie, aby sa zabezpečila jeho potrebná pevnosť na plnenie jeho funkcie. Napínač zabezpečoval stabilitu pre tretí a najinovatívnejší prvok obuvi - obojstranne stabilný záves.
V priebehu rokov sa na topánkach FlyEase používali pásiky so suchým zipsom, magnetizované pásky, zipsy a káble, ale pánt bol špičkovejšou technológiou, ktorá bola vyvrcholením práce značky na adaptívnych komponentoch, ktorú Hatfield začal takmer pred dvadsiatimi rokmi. Bol vsadený do medzipodrážky okolo časti, kde sa priehlavok stretáva so štvrtinou, čo umožňovalo, aby sa zadná tretina topánky otvorila, odklonila od prednej časti. V otvorenej polohe topánka umožňovala plný prístup k nohe, takže sa dala zasunúť bez toho, aby sa muselo za niečo ťahať alebo tlačiť. Keď bola noha bezpečne v prednej časti topánky, používateľ jednoducho stúpil na zadnú časť a tá sa vyrovnala. Záves sa potom uzamkol v zatvorenej polohe a čo je najpozoruhodnejšie, zostal v nej aj po zdvihnutí váhy používateľa, aj keď ten robil dosť prudké pohyby. Na vyzutie topánky stačilo jednou nohou pridržať gumový stojan a druhou ho zdvihnúť. Dodatočný tlak na pätu spôsobil, že záves sa pri zdvihnutí nohy otvoril a bolo možné ho ľahko vysunúť. Na zvýšenie jeho pevnosti spoločnosť Nike pridala pozdĺž stredu podrážky pás vysoko odolnej gumy a obklopila pánt ďalšími vrstvami peny. To podporilo napínač, aby pri otváraní a zatváraní držal topánku pohromade a vytváral stabilitu počas celého pohybu.
Maximálne dostupná obuv
Keď bola vo februári 2021 uvedená na trh, bola Nike Go FlyEase dokonalou prístupnou obuvou, dokonca sa dodávala s krabicou, ktorú bolo možné otvoriť bez použitia rúk. Bola výsledkom trojročnej tvrdej práce, ale v skutočnosti jej prelomový dizajn vďačil za veľa zakladateľskému úsiliu Hatfielda, Reinertsena a ich tímu. Hoci bola vyvinutá s ohľadom na komunitu zdravotne postihnutých, bola vhodná aj pre všetky typy ľudí. Aby to spoločnosť Nike demonštrovala, poslala jeden pár Jimmymu Fallonovi, ktorý predtým rozrezal niektoré topánky tejto značky na polovicu pre komediálny skeč. To prinieslo modelu Go FlyEase mimoriadny hype, keďže bol očividne ohúrený dizajnom, ktorý predviedol v tejto populárnej televíznej šou. Moderátor predviedol intuitívny pohyb potrebný na obutie topánky, čím zdôraznil jej podobnosť so spôsobom, akým si už mnohí ľudia obúvajú a vyzúvajú topánky.
Neprístupná prístupnosť
Go FlyEase poskytol elegantnejší spôsob obúvania pre každého, bez ohľadu na typ postavy, a možno aj preto sa pri uvedení na trh tak rýchlo vypredal. V skutočnosti sa rýchlo stala ťažko dostupnou, čo je problém, ktorý chcela spoločnosť Nike vyriešiť vzhľadom na to, že bola vytvorená ako inkluzívny dizajn pre tých, ktorí to najviac potrebujú. O niekoľko mesiacov neskôr boli k dispozícii ďalšie a od roku 2022 je oveľa dostupnejšia a opäť ponúka alternatívu pre ľudí s pohybovými problémami, ako aj pre ľudí, ktorí jednoducho chcú užívateľsky prívetivejšiu obuv.
Klasické kolekcie
Od vydania modelu Go FlyEase spoločnosť Nike pokračovala v uvádzaní adaptívnych modelov, niekedy pridávala hands-free systémy a iné prístupné funkcie do klasických línií, ako sú Pegasus a VaporMax, a niekedy vytvárala úplne nové dizajny. Jedna pozoruhodná obuv bola súčasťou kolekcie zostavenej pre olympijské hry v Tokiu. Nazývala sa Nike Glide FlyEase a vyznačovala sa pružnou pätou, ktorá sa po obutí automaticky zasunula späť za nohu a mala v zvršku zabudovanú elastickú šnúru, ktorá sa ovinula cez nohu a bezpečne ju udržala na mieste. Okrem toho, že bola vhodná pre zdravotne postihnutých športovcov, umožňovala ostatným športovcom rýchle obúvanie a vyzúvanie tenisiek bez toho, aby sa museli neustále zohýbať pri presune medzi jednotlivými disciplínami v športoch, ako je napríklad gymnastika, kde to musia robiť viackrát. Tým sa ešte viac zviditeľnil prístupný dizajn Nike, ktorý ukázal, že môže uľahčiť život každému, zatiaľ čo excentrická farebná schéma Rawdacious - biela, Pink Blast, Total Orange a Bright Crimson - demonštrovala snahu značky vytvoriť tieto topánky aj s ohľadom na módu.
Dva legendárne dizajny dostanú úpravu FlyEase
Do roku 2022 sa technológia FlyEase vyvinula do mnohých rôznych podôb a bola použitá na mnohých rôznych teniskách. Ľudia s rôznou úrovňou schopností tak mali prístup k niektorým z najikonickejších siluet značky Nike, ale teraz nastal čas, aby sa línia FlyEase rozšírila o dve najpopulárnejšie tenisky všetkých čias - Air Jordan 1 a Air Force 1. Prvá z nich bola vydaná vo verzii s vysokým aj nízkym topom, pričom na otvorenie zadnej časti sa používal pásik s golierom a kombinácia zipsu a druhý pásik rozširujúci otvor v hornej časti, aby sa noha mohla ľahko vsunúť dovnútra, kým sa celá vec opäť skončí pomocou jednej ruky. Po uvedení prvých modelov AJ1 na trh začiatkom roka 2022 sa v priebehu roka vydávala séria farebných prevedení, až nakoniec začiatkom roka 2023 obliekli FlyEase neslávne známu farebnú schému Bred. Krátko na to sa k revolúcii FlyEase konečne pridali aj Air Force 1. Zahŕňala oveľa jemnejšie úpravy a v skutočnosti vyzerala takmer rovnako ako klasické celobiele farebné prevedenie, okrem niekoľkých novovzniknutých značiek, ktoré naznačovali jej prístupnú konštrukciu. Mala skladateľnú pätu ukrytú pod vonkajšou časťou a šnúrky boli prišité, čo oslobodilo nositeľa od nutnosti ich zaväzovania. Konečne sa na svete objavili úplne voľné ruky Air Force 1.
Nová éra prístupnosti a inovácií
Je takmer slabé slovo povedať, že línia Nike FlyEase úplne zmenila spôsob, akým mnohí ľudia nosia tenisky. Oveľa viac než len poskytuje prispôsobivú a inkluzívnu obuv pre ľudí s rôznymi typmi chodidiel a rôznymi schopnosťami, ponúka im štýlové a funkčné dizajny, ktoré si predtým nemohli zaobstarať. To si vyslúžilo pochvalu od ľudí z komunity zdravotne postihnutých, pretože im to umožnilo prístup k celej škále módnych tenisiek a otvorilo im to predtým nedosiahnuteľné možnosti vyjadriť svoju identitu prostredníctvom obuvi. Spoločnosť Nike svojou snahou podporiť tieto špecifickejšie skupiny začala novú éru prístupnosti a inovácií. Inovačný tím FlyEase naďalej spolupracuje s členmi komunity zdravotne postihnutých na svojich ďalších návrhoch, čo znamená, že v nasledujúcich rokoch sa objaví ešte viac inkluzívnych modelov. Viac ako desať rokov po tom, čo Walzer napísal svoj list, majú pozoruhodné výtvory Nike FlyEase stále vplyv, pretože značka napĺňa dojímavé slová Billa Bowermana.