SPORTSHOWROOM

adidas

Adizero

Rozsiahla kolekcia bežeckej obuvi postavená na inováciách.

adidas Adizero
© adidas

Oslava športu

12. septembra 2021 prišlo do areálu globálneho sídla spoločnosti adidas v Herzogenaurachu v Nemecku viac ako 90 športovcov svetovej triedy. Táto vybraná skupina bežcov adidas sa zišla na inauguračnom podujatí Adizero: Na oslavu športovcov a ich športu prostredníctvom série pretekov na dlhé trate bolo zorganizované podujatie Road to Records. Počas súťaže mal mať každý účastník na nohách najmodernejšiu bežeckú obuv adidas, o ktorej sa dúfalo, že niektorým z nich pomôže k rekordnému dňu. Agnes Tiropová a Senbere Teferiová to náležite splnili, prekonali svetové rekordy na 10 km a 5 km a predviedli silu bežeckej obuvi adizero. Tieto pozoruhodné úspechy boli dlhodobým výsledkom ambiciózneho dizajnového projektu, ktorý sa začal pred viac ako 15 rokmi s jediným cieľom: vytvoriť bežeckú obuv, ktorá by navždy nanovo definovala rýchlosť.

© adidas

Filozofia dizajnu Omori

Počiatky franšízy Adizero siahajú do roku 2004, keď bol inovatívny japonský dizajnér Toshiaki Omori požiadaný, aby vytvoril nový druh bežeckej obuvi. Keďže už päť rokov pracoval pre spoločnosť adidas, bol dobre oboznámený s technológiou športovej obuvi značky a získal si povesť človeka, ktorý do centra svojej filozofie dizajnu stavia anatómiu chodidla. Namiesto toho, aby Omori použil digitálne prostriedky na vytvorenie podrážky pre svoje návrhy, použil vlastnú techniku tzv. "inside out", ktorá zahŕňala odlievanie skutočných chodidiel. Takto vznikla obuv, ktorá takmer dokonale obopína chodidlo spôsobom, ktorý nazval "Microfit". Na základe tohto prístupu Omori spolupracoval s vedcami a inžiniermi, pričom zostavil najlepšiu kombináciu materiálov v správnom množstve, aby poskytli vynikajúce odpruženie v ľahkej konštrukcii. Jeho tím úzko spolupracoval so špičkovými športovcami a v rámci rozsiahleho procesu výskumu a vývoja testoval prototypy v rôznych bežeckých formátoch, od intervalov na bežeckom páse až po celé maratóny. Cieľom bolo skonštruovať pohodlnú, odolnú a bleskovo rýchlu obuv, ktorá by dokázala symbioticky spolupracovať s pohybmi nohy bežca.

© adidas

Adizero Adios

O štyri roky a stovky prototypov neskôr Omori predstavil spoločnosti adidas model Adizero Adios - obuv plnú vysokovýkonných prvkov. Jej podrážka bola vyplnená zmesou kompresne tvarovanej peny EVA a patentovanej peny adiPRENE značky adidas, ktorá poskytovala vynikajúcu absorpciu nárazov a pohodlie bez toho, aby pridávala príliš veľkú hmotnosť. Popri tom obsahovala najnovšiu verziu systému adidas Torsion, ktorý stabilizoval strednú časť chodidla pomocou podpornej tyče, ktorá zároveň umožňovala nezávislý pohyb na každom konci topánky pre lepší prechod z päty na špičku. Vďaka spojeniu s mäkkou, poddajnou gumou podrážky bola obuv vysoko flexibilná a ľahko sa v nej pohybovalo. Na vrchole tejto ľahkej podrážky absorbujúcej nárazy sa napokon nachádzal priedušný zvršok zo sieťoviny, ktorého minimalistická konštrukcia zabezpečila, že model Adizero Adios bol tak rýchly, ako to len bolo možné.

Haile Gebrselassie

S novou vzrušujúcou bežeckou obuvou v ruke sa adidas rozhodol, že ju treba podrobiť dokonalému testu na jednom z najúspešnejších športovcov značky. Vybrali si vysoko oceňovaného etiópskeho bežca Haileho Gebrselassieho. Gebrselassie, ktorý už bol úspešným bežcom na 10 000 m s viacerými svetovými a olympijskými medailami, sa začiatkom roka 2000 zameral na maratón a iné cestné preteky a v roku 2007 sa etabloval ako jeden z najlepších na svete, pričom na berlínskom maratóne vytvoril nový svetový rekord 2:04:26 h. Keď sa teda v roku 2008 objavil na rovnakom podujatí, očakávania boli veľké, a to tak zo strany fanúšikov, ako aj zo strany vedenia spoločnosti adidas, ktoré nervózne sledovalo, ako etiópska hviezda vybieha na trať v drese Omori Adizero Adios.

© adidas

Prekonávanie bariér

Gebrselassie dostal svoj pár bežeckých topánok adidas Adizero Adios len večer pred pretekmi. Za normálnych okolností sa atlétom neodporúča meniť žiadne významné parametre tak blízko dôležitých pretekov, ale keď si etiópsky bežec vyskúšal žiarivo žltú farbu na hotelovej chodbe, okamžite ho zaujala a rozhodnutie padlo. Napriek niekoľkým komplikáciám v príprave na preteky, medzi ktoré patrilo vynechanie olympijských hier v Pekingu kvôli obavám o zdravie a tomu, že ho počas tréningu trápili kŕče v nohách, sa Gebrselassie pri čakaní na štartovej čiare cítil sebavedomo. Z roka na rok sa v maratóne blížil k hranici 2:04 a keď tam stál v to chladné slnečné ráno v nemeckom hlavnom meste, veril, že by to mohol byť jeho deň. Obrátil sa na svoj manažérsky tím, dal im znamenie dva a tri a o niekoľko okamihov neskôr už bežal. V perfektných podmienkach zabehol Gebrselassie výnimočný beh a mal šancu prekonať svoj vlastný rekord aj hranicu 2:04 min. Keď sa blížil k záverečnému úseku, mal už len minútu na prekonanie posledných 400 m medzi Brandenburg Tor a cieľom, ak chcel dosiahnuť tento neuveriteľný výkon. Cieľovú čiaru prekonal s náskokom jedinej sekundy a časom 2:03:59 sa stal prvým človekom v histórii, ktorý dokončil maratón za menej ako dve hodiny a štyri minúty.

Neoficiálny čas

V nasledujúcich rokoch Gebrselassie pokračoval v behu s modelom Adizero Adios, v roku 2009 obhájil titul z Berlína a ešte dvakrát vyhral maratón v Dubaji. Medzitým bežecká obuv adidas menila športové prostredie, najmä začala dominovať v mužskom maratóne. Zatiaľ čo Gebrselassieho rekord vydržal takmer ďalšie tri roky, v rokoch 2011 až 2014 bol svetový rekord oficiálne prekonaný trikrát a neoficiálne raz, keď kenský bežec Geoffrey Mutai zabehol Bostonský maratón v roku 2011 za 2:03:02 h. Nanešťastie pre Mutaia nebolo toto podujatie uznané svetovou atletikou ako miesto prekonania svetového rekordu kvôli priaznivému vetru v chvoste a postupnému poklesu nadmorskej výšky v priebehu pretekov, takže Gebrselassieho rekord zostal v platnosti ešte niekoľko mesiacov.

© adidas

Nový svetový rekord

Prvou osobou, ktorá oficiálne prekonala rekord z roku 2008, bol ďalší kenský atlét menom Patrick Majau Musyoki. Zatiaľ čo Mutai nosil rovnakú obuv ako Gebrselassie, Makau vytvoril svoj rekord v jej nástupkyni Adizero Adios 2. Makau, ktorý v roku 2011 na berlínskom maratóne pretekal proti etiópskemu rekordérovi, bol odhodlaný vrátiť toto ocenenie do svojej vlasti po tom, čo ho v rokoch 2003 až 2007 držal jeho krajan Paul Tergat. Hoci sa Makau pred pretekmi necítil v dobrej forme, nasadil dobré tempo, počas celého behu bol čoraz silnejší a po tom, čo Gebrselassieho začali okolo 27. kilometra trápiť problémy s dýchaním, sa mu vzdialili a už sa neohliadol späť a zvíťazil časom 2:03:38 h.

Vylepšený dizajn

Na konci kariéry v roku 2018 Makau nezabudol poďakovať spoločnosti adidas za to, že mu poskytla jedny z najlepšie vyrobených topánok, v ktorých kedy bežal, pričom jednou z nich boli Adizero Adios 2, ktoré mal na sebe pri výrobe svojho svetového rekordu. Predstavovala vylepšenie pôvodnej obuvi s citlivejšou penovou zmesou v medzipodrážke a podpornými semišovými prekrytiami na zvršku. Nová gumová podrážka Continental bola vybavená takzvaným systémom Quickstrike, ktorý spočíval v tom, že malé kúsky gumy na platformách TPU boli pripevnené k textilnému podkladu. To poskytovalo neuveriteľne pevný základ, ktorý vytváral o 20 % väčšiu trakciu pod nohami. Torsion System bol tiež vylepšený tak, aby zahŕňal tri vrstvy, ktoré popri generovaní stability teraz zvyšovali aj hnací účinok pri rozbehu. Vďaka výnimočnej práci obuvníckych inžinierov spoločnosti adidas sa toto všetko podarilo dosiahnuť bez toho, aby sa hmotnosť topánky zvýšila čo i len o jediný gram oproti jej predchodcovi.

© adidas

Revolúcia s penou Boost

Makauov rekord vydržal ešte kratšie ako Gebrselassieho, sotva vydržal viac ako dva roky, kým bol prekonaný na berlínskom maratóne v roku 2013. Hoci bol rekord prekonaný na známom podujatí, vytvoril ho iný bežec v inej obuvi. Bol ním Wilson Kipsang a tou obuvou boli Adizero Adios Boost. Pridanie slova "Boost" do názvu nebolo náhodné, pretože tento aktualizovaný kus obuvi obsahoval úplne nové tlmenie adidas Boost - revolučnú penu obsahujúcu matricu termoplastických polyuretánových častíc a drobných bubliniek vzduchu, vďaka ktorým bola medzipodrážka neuveriteľne ľahká a citlivá. To bežcom poskytovalo potrebnú návratnosť energie, ktorá im umožnila prekonať neskoršie fázy maratónu, a zároveň im poskytovalo tlmiacu podporu potrebnú na takej dlhej vzdialenosti. Bola tiež veľmi odolná a dobre fungovala v rôznych teplotách, takže ju bolo možné používať v značne odlišných miestach pretekov, kde maratónski bežci súťažili.

© adidas

Odhodlaný bežec

V spojení s ďalšími spoľahlivými vlastnosťami obuvi, ako je torzný systém a gumová podrážka Continental, táto nová pena urobila z modelu Adios Boost silu, s ktorou sa musí počítať, a Kipsang vyzeral v prvej polovici pretekov silný. Napriek tomu prešiel 35 kilometrov približne 20 sekúnd za tempom potrebným na prekonanie Makuovho rekordu, pričom po jeho boku boli ďalší dvaja Keňania: Eliud Kipchoge a Geoffrey Kipsang. Wilson Kipsang, ktorý na maratóne vo Frankfurte v roku 2011 zaostal za svetovým rekordom len o štyri sekundy, bol rozhodnutý, že sa to už nezopakuje, a podľa vlastných slov "zaútočil na 35. kilometri, pretože tempo sa stalo príliš pomalým". S každým kilometrom ťahal náskok svojich krajanov a na 40. kilometri bol tri sekundy pred tempom svetového rekordu. Pri prejazde cieľovou čiarou sa rozdiel zvýšil na 15 sekúnd, keď Kipsang vrátil mužský maratónsky rekord Keni.

Ďalšia rekordná obuv

Kipsangove ohromujúce preteky demonštrovali schopnosť technológie adidas Boost vracať energiu a v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov sa obuv s touto technológiou stala veľmi populárnou. V roku 2014 značka vytvorila podobný, ale mierne vylepšený model Adizero Adios Boost 2, ktorý mal rovnakú podrážku a vylepšený zvršok, ktorý bol okrem toho, že bol priedušnejší, aj odolnejší vďaka semišovému obloženiu. Netrvalo dlho a model Boost 2 začal lámať rekordy, pričom berlínsky maratón opäť poskytol ideálne podmienky na dosiahnutie najrýchlejších časov na svete. Necelý rok po tom, čo Kipsang vytvoril svoj svetový rekord, sa na štart postavil ďalší kenský bežec Dennis Kimetto s ambíciou prekonať ho. V žiarivo oranžových bežeckých topánkach Adios Boost 2 sa Kimetto v rýchlom behu, v ktorom obaja muži pokorili predchádzajúci svetový rekord, tvrdo presadzoval pred Emmanuelom Mutaim. Zvíťazil však Kimetto, ktorý sa stal prvým človekom v histórii, ktorý zabehol maratón za menej ako dve hodiny a tri minúty s časom 2:02:57.

© adidas

Vzdorovanie horúčave

Len o dva mesiace neskôr ďalší Keňan menom Felix Kandie posilnil účinnosť odpruženia Boost, keď na neslávne známom Aténskom klasickom maratóne vytvoril nový traťový rekord. Táto historická trať je známa tým, že je jednou z najťažších na svete kvôli strmému stúpaniu a horúcim podmienkam, ale Kandie akoby týmto výzvam vzdoroval a v najťažších častiach pretekov sa odpútal od väčšiny ostatných bežcov. Iba dvojnásobný šampión Raymond Bett sa ho dokázal držať a tlačil Kandieho až do 35. kilometra, kým boj vzdal a nechal Keňana osamoteného. Kandie so svojím Adios Boost 2 vzdoroval horúčave a cieľovú čiaru preťal takmer o dve minúty pred Bettom v čase 2:10:37.

Blíži sa výzva

rok 2014 bol pre sériu adidas Adizero ďalším skvelým rokom a zdalo sa, že éra dominancie značky adidas v diaľkových behoch sa nikdy neskončí. Avšak bez toho, aby to vedeli takmer všetci v bežeckej komunite, najväčší rival značky tajne pracoval na odvážnej technológii, ktorá mala navždy zmeniť tento šport. Je zarmucujúce, že ju pôvodne vyvinuli inžinieri spoločnosti adidas pred viac ako 15 rokmi, ale v deväťdesiatych rokoch od nej upustili. Touto prelomovou inováciou bola doska z uhlíkových vlákien.

© adidas

Príchod dosky z uhlíkových vlákien

Bežecká obuv s karbónovým plátom začala mať skutočný vplyv na svet atletiky v roku 2016, keď spoločnosť Nike testovala rôzne prototypy počas oficiálnych súťaží. Na olympijských hrách v Riu de Janeiro celému pódiu v mužskom maratóne dominovali bežci v nemenovanej obuvi so skladanou medzipodrážkou, ktorá akoby im dávala výhodu pred všetkými ostatnými v pretekoch. Ukázalo sa, že tento záhadný prototyp mal tuhú dosku z uhlíkových vlákien vloženú medzi dva hrubé kliny z ultrareaktívnej peny ZoomX, pričom tieto dva prvky spolu vytvárali najvýkonnejšiu bežeckú topánku na vzdialenosti, akú sme kedy videli. V tom čase adidas jednoducho nemal odpoveď a s pomocou skvelého Eliuda Kipchogeho si Nike uzurpoval pozíciu nemeckej spoločnosti ako vlastníka najrýchlejšieho produktu na trhu.

V snahe udržať krok

Po olympijských hrách v Riu urobila spoločnosť adidas všetko, čo bolo v jej silách, aby spochybnila prevratný dizajn spoločnosti Nike, a vytvorila penu Boost Light - ktorá, ako napovedá jej názov, bola oveľa ľahšia ako pôvodný tlmiaci materiál - a pridala ju do najnovšieho maratónskeho bežeckého modelu Adizero Sub2. Táto odľahčená aktualizácia modelu Adios Boost bola vymyslená ako priamy konkurent modelu Nike Vaporfly, o ktorom americká spoločnosť prezradila, že bude použitý pri pokuse o prekonanie dvojhodinovej maratónskej bariéry po prvýkrát v histórii v roku 2017. V tom roku sa to Nike nepodarilo, ale v septembri mali značky možnosť postaviť proti sebe svoje najlepšie topánky na berlínskom maratóne. Eliud Kipchoge sa vo svojich Vaporfly postavil vedľa Wilsona Kipsanga v Adizero Sub2, pričom druhý menovaný sebavedome predpovedal víťazstvo v čase svetového rekordu, prvý menovaný bol pokojnejší. V podmienkach, ktoré nepriali rýchlym pretekom, sa bežci snažili nasadiť potrebné tempo, aby sa dostali pod dve hodiny, ale napriek tomu boli rýchli a v polovici trate bol svetový rekord stále ohrozený. V tomto momente vyzerali atléti adidas aj Nike silní, pričom nič nedokázalo oddeliť Adizero od Vaporfly. Po 30 kilometroch však Kipsang začal z vedúcej skupiny odpadávať a Kipchoge utekal do diaľky. Pre adidas to však nebolo všetko zlé, pretože ďalší atlét tejto značky zostal s Kipchogeom. Guye Adola vo svojom debutovom maratóne reprezentoval značku Adizero Sub2 silným výkonom, vďaka ktorému sa na nasledujúcich desiatich kilometroch predieral na čele so svojím kenským konkurentom. Nakoniec sa ukázalo, že rozhodujúce sú Kipchogeho skúsenosti, a ten zvíťazil s náskokom štrnástich sekúnd pred Adolom, ktorého čas bol dovtedy najrýchlejším časom debutanta.

© adidas

Priznanie porážky

Napriek Adolovmu odvážnemu behu spoločnosť Nike ukázala, že jej bežecké topánky s karbónovými vláknami bude ťažké poraziť, a v roku 2018 dominancia tejto značky pokračovala. V zúfalej snahe dokázať schopnosti svojho radu Adizero a peny Boost pokračoval adidas v nasadzovaní svojich atlétov do pretekov s modelom Sub2, ale nech sa snažili akokoľvek, Kipchoge a Vaporfly na nich vždy zrejme mali príliš veľa. V Tokiu Kipsang skoro vypadol z tempa a Amos Kipruto zostal ako najvyššie umiestnený atlét adidas na treťom mieste. Skončil za dvoma bežcami v obuvi Nike: Dickson Chumba a japonský bežec Yuta Shitara, ktorí predviedli takmer neuveriteľných záverečných desať kilometrov, aby získali päť pozícií a vytvorili nové národné a ázijské rekordy, čím demonštrovali rýchle finišovanie, ktoré umožňujú topánky Vaporfly. Kipsang sa vrátil do Berlína v septembri toho istého roku, opäť odhodlaný poraziť Kipchogeho vo svetovom rekorde. Bol tam aj Amos Kipruto, teraz už v obuvi Adizero Adios 3 a nie Sub2, v ktorej zostal Kipsang. Atléti adidas sa už po piatich kilometroch spamätali, pretože Kipchoge sa odpútal v jednom z najlepších maratónskych výkonov v histórii. Na konci pretekov mal takmer päťminútový náskok pred Kiprutom, ktorý obsadil druhé miesto, a Kipsang na treťom mieste zaostal za svojím tímovým kolegom z adidas o ďalších 25 sekúnd. Víťazný čas bol novým svetovým rekordom, ktorý raz a navždy dokázal, že na nohách tých najelitnejších športovcov sa technológia uhlíkových vlákien nedá prekonať. Spoločnosť adidas nakoniec ustúpila a spustila projekt na vytvorenie vlastnej obuvi z uhlíkových vlákien.

© adidas

Prvá obuv Adizero z uhlíkových vlákien

Po úspechu s pôvodnou obuvou Adizero Adios bol Omori mužom, ktorý bol vybraný, aby značku opäť posunul do budúcnosti. Navrhol model Adizero Pro; obuv nabitú špičkovými technologickými prvkami vrátane peny Boost v päte a gumovej podrážky Continental s prvkami Quickstrike. Bola to prvá bežecká obuv adidas, ktorá obsahovala špičkovú penu Lightstrike značky, ktorá bola vyvinutá v roku 2018 a bola údajne ľahká a stabilná, ako aj s vysokou energetickou návratnosťou. Topánka mala tiež úplne novú karbónovú dosku Carbitex umiestnenú medzi tlmením Lightstrike a podrážkou, zatiaľ čo jej zvršok Celermesh bol ďalšou inováciou, pričom išlo o vôbec najtenšiu sieťovinu značky pre ľahký pocit a skvelú fixáciu.

© adidas

Obmedzený úspech

Predpokladalo sa, že táto kombinácia pokročilých funkcií zlepší efektivitu behu modelu Adizero Pro do takej miery, že bude môcť konkurovať modelu Nike Vaporfly. Ukázalo sa však, že to tak nie je, a napriek niektorým pozitívnym výsledkom, vrátane newyorského maratónu 2019, kde Mary Keitany a Albert Korir získali strieborné medaily v ženskom, respektíve mužskom behu, sa stále snažil dosiahnuť víťazstvo nad modelom Vaporfly, ktorý mal na sebe Geoffrey Kamworor a skončil pred Korirom. Model Pro dokonca prehral aj s ďalšími modelmi adidas, pričom víťazka ženských pretekov Joyciline Jepkosgeiová mala na sebe model Takumi Sen 5 - ďalšiu bežeckú obuv zo širšieho radu Adizero. Bolo jasné, že karbónová doska adidas potrebuje vylepšenie, preto značka zaujala k revolučnej technológii iný prístup.

Úplne nové inovácie

Topánka, ktorá nakoniec vrátila adidas na vrchol svetového maratónskeho behu, bola Adizero Adios Pro. Jej výroba si vyžiadala viac ako päťdesiat zamestnancov počas dvoch rokov, ale výsledok stál za to. Model Adios Pro, ktorý bol ohlásený v júni 2020, bol vyvinutý v spolupráci s najrýchlejšími bežcami značky na vzdialenosti, ako sú Peres Jepchirchir a Rhonex Kipruto, ktorých spätnú väzbu využili športoví vedci, obuvní inžinieri a odborní dizajnéri značky na optimalizáciu všetkého v topánke, od jej hmotnosti až po geometriu konštrukcie a návratnosť energie. To viedlo k jedinečnej inovácii známej ako EnergyRods, ktorá by konečne mohla konkurovať karbónovej doske Nike v tvare lyžice. Pozostávala z 5 - 6 mm hrubých tyčí s karbónovou výplňou, ktoré kopírovali tvar metatarzálnych kostí, a tak pracovali s prirodzenou anatómiou tela s cieľom znížiť energetické straty a zlepšiť hnací účinok, ktorý vytvára chodidlo. Konštrukcia tiež vytvárala dynamickú pružnosť a tuhosť, ktorá aktivovala väčšie svaly nohy a vytvárala maximálny výkon pri každom kroku. Medzitým bola do päty umiestnená doska z uhlíkových vlákien, ktorá stabilizovala členok a podporovala bežcov v posledných fázach pretekov, keď by ich únava mohla viesť k tomu, že budú došľapovať na zadnú časť chodidla namiesto na špičku alebo stred chodidla. Okolo týchto spevňujúcich tyčí sa nachádzala vylepšená pena s názvom Lightstrike Pro, ktorú značka opísala ako svoju "doteraz najcitlivejšiu zmes peny, ktorá ukladá a vracia energiu". Vyrobila ju čínska spoločnosť Shincell, ktorá implementovala novú receptúru termoplastického polyesterového elastoméru, aby bola pena odolná a rýchlo sa rozbila. Pena Lightstrike Pro bola tiež vysoko absorpčná, vďaka čomu Adios Pro vrátil bežcovi toľko energie, čím pomohol jeho svalom rýchlejšie sa zotaviť medzi pretekmi. Balík doplnil zvršok Celermesh, ktorý zabezpečil, že zostal ľahký a priedušný. Celkovým výsledkom bolo niečo, čo blog adidas označil ako "špičkovú bežeckú plochu", ktorá vytvorila "intuitívne spojenie so športovcom" a ktorá sa prispôsobila "cyklu chôdze" každého jednotlivého bežca, aby "poskytla najefektívnejší, optimálny bežecký vzor".

© adidas

Prelomový rok

Po vydaní modelu Adizero Adios Pro začala spoločnosť adidas v roku 2020 opäť vyzývať spoločnosť Nike sériou výrazných výkonov. Peres Jepchirchir v tejto obuvi vyhrala polmaratón na dvoch svetových atletických turnajoch, pričom v oboch prípadoch vytvorila nový svetový rekord len pre ženy, zatiaľ čo Kibiwott Kandie prekonal vo Valencii mužský polmaratónsky rekord o 29 sekúnd so žiarivo žltou farbou na nohách. Rovnaký dizajn mal na sebe aj víťaz mužského a ženského maratónu, pričom Evans Chebet a Jepchirchir dosiahli jedny z najrýchlejších časov v histórii.

© adidas

Rozšírenie sortimentu Adizero

Rad Adizero pokračoval vo svojom úspechu aj v roku 2021 a na počesť jeho obnoveného elánu zorganizovala spoločnosť adidas slávnostné otvorenie podujatia Adizero: Cesta k rekordom. To značke umožnilo predstaviť svoju najmodernejšiu bežeckú obuv Adizero vrátane modelov Adios Pro a Takumi Sen, ktoré išli nahor. Počas roka, ktorý bol pre spoločnosť bezprecedentný, sa obuv Adizero zaslúžila o sedem nových svetových rekordov a 54 % víťazstiev v 50 najlepších svetových cestných pretekoch, čiastočne vďaka novému modelu Adios Pro 2. Model Pro 2, ktorý bol predstavený v júni toho istého roku, bol údajne "stvorený pre rýchlosť na ceste aj na trati" a mal ľahšiu konštrukciu ako jeho predchodca, čo vyplývalo z "prepracovanej medzipodrážky". Táto funkcia, vyrobená z čiastočne recyklovaného polyesteru, bola neuveriteľne ľahká, rovnako ako zvršok Celermesh 2.0 a prepracovaná päta, ktorá poskytovala výraznú fixáciu, ktorá negovala akýkoľvek sklz nohy. Pena Lightstrike Pro zostala zachovaná spolu s ochrannou známkou Energyrods, ktorá bola teraz čiastočne viditeľná pozdĺž spodnej časti topánky, a gumovou podrážkou Continental, takže model Pro 2 mal rovnaké vysoko výkonné schopnosti ako pôvodný model. Spolu s touto elitnou bežeckou obuvou uviedla spoločnosť adidas na trh aj ďalšie aktualizované modely radu Adizero vrátane modelu Boston 10, ktorý bol navrhnutý s podobnou technológiou ako rad Adios Pro, ale s odolnejšou konštrukciou vhodnou na každodenný tréning, a modelu Adizero Prime X, ktorého impozantná medzipodrážka bola taká vysoká, že ju nepovoľovali nové predpisy zavedené svetovou atletikou v roku 2020. Tento posledný model bol vytvorený tak, aby "zosilnil kľúčové vlastnosti" modelu Adios Pro 2, s oboma Energyrodmi a lopatkami s uhlíkovou výplňou, čím sa stal dvojnásobne nelegálnym na oficiálnych pretekoch a zároveň odvážne skúmal hranice bežeckých technológií.

Úspech modelu Adios Pro 2

Model Adizero Adios Pro 2 dosiahol ešte väčší úspech a výrazne preniesol meno Adizero do roku 2022. V tejto obuvi etiópsky bežec Tamirat Tola vytvoril nový rekord šampionátu v maratóne na majstrovstvách sveta v atletike v Eugene v Oregone, Jepchirchir obsadil prvé miesto na tesnom Bostonskom maratóne a Tigst Assefa zabehla tretí najrýchlejší ženský maratón v histórii a dosiahla víťazstvo na Berlínskom maratóne. Assefa zabehla mimoriadne pôsobivý beh; svoj osobný rekord si zlepšila o 18 minút a prekonala rekord šampionátu o takmer tri minúty, čo sa ukázalo ako náznak toho, že etiópska bežkyňa ešte niečo zabehne.

© adidas

EnergyRods 2.0

V júni priniesla značka adidas model Adizero Adios Pro 3, pričom tentoraz došlo k výraznejšej zmene podrážky. Zatiaľ čo pena Lightstrike Pro sa objavila v rovnakých dvoch vrstvách vracajúcich energiu ako predtým, tyče s uhlíkovou výplňou vo vnútri boli vylepšené na EnergyRods 2.0, ktoré boli spojené do "jednej štruktúry pre harmonickú tuhosť." V päte už nebola samostatná doska, teraz tyče nasledovali metatarzálne kosti cez prednú časť chodidla a potom sa obtáčali okolo zadnej časti v jednom súvislom kuse. Okrem toho bol zvršok ešte ľahší ako predtým a pod nohami zostala spoľahlivo priľnavá gumová podrážka Continental.

© adidas

Rok Adizero

Tento vylepšený dizajn pomohol športovcom adidas k ešte lepším výsledkom v druhej polovici roka 2022, čo viedlo značku k vyhláseniu tohto roka za "Rok Adizero". V obuvi Adios Pro 3 získali kenskí atléti Amos Kipruto a Benson Kipruto tituly len s týždňovým odstupom na maratónoch v Londýne a Chicagu. Ich krajan Evans Chebet nadviazal na víťazstvo na Bostonskom maratóne víťazstvom v New Yorku a stal sa tak prvým mužom, ktorý získal prvé miesto na oboch podujatiach v tom istom roku od roku 2013. Po pretekoch, v ktorých ho takmer zrazilo vedúce vozidlo, keď reagovalo na kolaps iného športovca v horúčave, Chebet povedal, že Adizero mu pomohli dosiahnuť jeho tohtoročné ciele, pričom uviedol, že "pri behu v tejto obuvi nie je nič nemožné". Atléti, ktorí nosili siluety Adizero, získali celkovo osem titulov majstrov sveta, prekonali dva svetové rekordy a vyhrali 50 % všetkých hlavných svetových maratónov v roku 2022, čo znamená, že tento rok bol pre značku výnimočný.

© adidas

Demokratizácia behu

Na konci roka 2022 sa spoločnosť adidas rozhodla uctiť si úspech línie Adizero tým, že prevzala niektoré z jej vysokovýkonných technológií a vložila ich do cenovo dostupného trenažéra, ktorý mal širší záber aj mimo elitnej bežeckej komunity. Jednoducho pomenovaný model Adizero SL obsahoval technológiu Lightstrike Pro v prednej časti chodidla a technológiu Lightstrike EVA cez medzipodrážku, s upraveným zvrškom zo sieťoviny a dodatočným polstrovaním cez jazyk. Okrem výroby tohto podporného modelu pre bežných bežcov značka spustila Project PB: kolekciu exkluzívneho obsahu dostupného v aplikácii adidas Running, ktorej cieľom je viesť ľudí k ich vlastným najlepším výsledkom. Zavedením takýchto iniciatív chcela spoločnosť adidas "demokratizovať beh" tým, že každému poskytne prístup k prevratným nástrojom, ktoré používajú špičkoví športovci.

© adidas

Najľahšia pretekárska obuv v histórii

V roku 2023 sa veci pre adizero len zlepšili a v septembri bol sortiment opäť rozšírený o doteraz najrýchlejšiu obuv Adios Pro Evo 1. Tento nový model, ktorý značka opísala ako "svoju doteraz najľahšiu pretekársku obuv plnú inovácií", bol výnimočne ľahký, vážil len 138 g, čím bol o 40 % ľahší ako najbližšia superobuv adidas. Inšpirovaní modelom Adios Pro 3 a so spätnou väzbou od rozsiahleho tímu špičkových športovcov rozobrali odborní inžinieri značky každý jeden komponent topánky, aby zistili, kde by sa dala zvýšiť rýchlosť a návratnosť energie. Výsledkom intenzívneho testovania v laboratóriu bol "prvý rocker prednej časti chodidla svojho druhu", ktorý bol "umiestnený na 60 % dĺžky topánky", pričom agresívny dizajn podporuje pohyb vpred, zvyšuje ekonomiku pohybu a poháňa bežca z jedného kroku na druhý. Na vytvorenie najnovšej edície peny Lightstrike Pro, ktorá bola ľahšia a zároveň viac vracala energiu ako predtým, sa použil nový "nekompresný proces tvarovania". V skutočnosti bolo takmer všetko na topánke optimalizované pre pocit ľahkosti, vrátane podrážky z tekutej gumy, ktorá znížila hmotnosť približne o 70 gramov, a zvršku z tenkej sieťoviny. Dokonca aj podšívka bola odstránená, aby sa zabezpečilo, že model Adios Pro Evo 1 bude čo najľahší, pričom jeho estetika to odráža použitím priehľadných materiálov. Medzi mnohými športovcami, ktorí poskytli údaje o dizajne, bol aj Tigst Assefa, ktorý uviedol, že to bolo "ako nič, čo som predtým cítil". Etiópska atlétka už v obuvi adidas dosiahla veľa, ale model Adizero Adios Pro Evo 1 ju mal podporiť pri jednom z najlepších maratónskych výkonov v histórii.

© adidas

Neuveriteľný maratón

Po vytvorení nových traťových a národných rekordov na berlínskom maratóne v roku 2022 a s najnovšou super obuvou adidas na nohách sa Assefa objavila na podujatí v roku 2023 v sebavedomej nálade. Počas veľkej časti kariéry ju brzdili zranenia, preto nemala veľa príležitostí predviesť svoje bežecké majstrovstvo na vzdialenosť mimo víťazstva v roku 2022, ale 24. septembra 2023 sa chopila šance oboma rukami a vyrazila rýchlo od štartu. Často, keď je začiatok taký rýchly, v neskorších fázach majú atléti tendenciu spomaľovať, ale v prípade Assefy sa veci s postupom pretekov len zrýchľovali. Medzi prvou a druhou polovicou zaznamenala negatívny medzičas takmer minútu a na konci bežala takmer rovnakým tempom ako víťaz mužského podujatia Eliud Kipchoge, pričom od 40. kilometra do cieľa dobehla len o štyri sekundy pomalšie ako legendárny Keňan. Svoj ohromujúci beh, ktorým získala zlatú medailu, zvládla takmer o šesť minút rýchlejšie ako žena na druhom mieste a Assefovej čas 2:11:53 predstavoval prvý prípad, keď sa maratónska bežkyňa dostala pod 2:14, 2:13 a 2:12. Zároveň to bolo prvýkrát od roku 2001, čo ženský svetový rekord prekonala iná obuv ako Nike, pričom poslednou atlétkou značky adidas, ktorá ho prekonala, bola Grete Waitzová v roku 1983.

© adidas

Prekonanie konkurencie

V roku 2024 rekordy pre ultraľahkú obuv Adizero Adios Pro Evo 1 stále pribúdali. Na marcovom tokijskom maratóne Benson Kipruto vytvoril nový traťový rekord 2:02:16 v aktualizovanej verzii modelu Pro Evo 1, ktorá mala priľnavejšiu podrážku ako pôvodný model. O mesiac neskôr počas Londýnskeho maratónu spoločnosť adidas ukázala, že modelový rad Adizero je viac ako rovnocenným partnerom pre modely Vaporfly a Alphafly od spoločnosti Nike, keďže víťazi mužských a ženských pretekov mali na sebe model Adios Pro Evo 1 v2. Obaja kenskí bežci, Alexander Mutiso Munyao triumfoval v silnom čase 2:04:01 h, zatiaľ čo Peres Jepchirchir získala zlato s jediným ženským svetovým rekordom 2:16:16 h. Britský bežec Emile Cairess obsadil tretie miesto v mužských pretekoch v obuvi Pro Evo 1 v pôvodnej podobe, zatiaľ čo na ženských stupňoch víťazov dominovala značka adidas, Tigst Assefa dobehla v rovnakej obuvi len sedem sekúnd za Jepchirchirom a len o sekundu pred Joyciline Jepkosgeiovou, ktorá si zvolila obuv Adios Pro 3. Rozhodujúce je, že bežci na štvrtom a piatom mieste mali na sebe topánky Vaporfly 2, resp. Alphafly 3, čím ukázali, že spoločnosť Nike už nie je na špičke diaľkových behov sama.

© adidas

Olympijský súboj

Len o niekoľko mesiacov neskôr mali tieto dve silné značky obuvi možnosť postaviť sa proti sebe na najväčšom pódiu na olympijských hrách v Paríži. V posledný deň súťaže sa konali veľmi očakávané maratóny mužov aj žien. V prvom z nich chcel skvelý Eliud Kipchoge obhájiť svoj titul proti atlétom adidas vo forme, ako je Benson Kipruto, zatiaľ čo v druhom sa mal odohrať súboj medzi novým svetovým rekordérom Tigstom Assefom a víťazkou maratónov v Londýne a Chicagu z roku 2023 Sifan Hassanovou. Proti sebe nastúpili Adizero Adios Pro Evo 1 a Alphafly, pričom obe topánky boli podrobené skúške na náročnej olympijskej maratónskej trati, ktorá zahŕňala stovky metrov stúpania a klesania.

© adidas

Nečakaný šampión

V mužskej súťaži sa jeden obzvlášť náročný úsek začínal okolo 27. kilometra a pokračoval v 16 % stúpaní približne kilometer, ale práve tu sa od neho odpútal neskorší víťaz pretekov. Nebol to však Kipchoge ani Kipruto, kto v ten deň vybiehal do svahu, ale etiópsky rezervný bežec Tamirat Tola, ktorý súťažil len po zranení svojho krajana Sisaya Lemma. Keď Tola na svojom bielom Adios Pro Evo 1 s hrubým čiernym logom s tromi pruhmi na boku vybehol pred vedúci balík, Kipchoge z pretekov úplne vypadol a Kipruto zaostal o viac ako pol minúty a skončil na treťom mieste. Belgický bežec Bashir Abdi obsadil druhé miesto v ďalšej karbónovej obuvi Asics Metaspeed Edge Paris, ale ani on sa nemohol rovnať Tolemu, ktorý časom 2:06:26 h vytvoril nový olympijský rekord.

© adidas

Dramatická ukážka rýchlosti

Zatiaľ čo preteky mužov vyhrali s jasným náskokom, preteky žien nemohli byť tesnejšie. V silnom poli, v ktorom boli aj trojnásobní majstri sveta v maratóne Hellen Obiri a Peres Jepchirchir, sa vo vedúcom balíku počas väčšiny pretekov nachádzalo niekoľko bežcov, pričom Hassan sa väčšinu trate držal vzadu. Na poslednom kilometri však zostali len Obiri, Hassan a Assefa. Do cieľa sa išlo v šprinte a zatiaľ čo Obiri už nemal na takýto súťažný záver, Hassan a Assefa dali do posledných sto metrov všetko a takmer sa zrazili. Nakoniec Hassanová a jej Alphafly porazili Assefu a jej Adizero Adios Pro Evo 1 len o tri sekundy, ale obe ženy skončili pred predchádzajúcim olympijským rekordom v dramatickej ukážke rýchlosti, ktorú vytvárajú bežecké topánky z uhlíkových vlákien.

© adidas

Zúrivá rivalita a ďalší rekord

Táto nezabudnuteľná dráma bola výsledkom tvrdej konkurencie, ktorá vznikla vo svete diaľkových behov v predchádzajúcom desaťročí, pričom spoločnosť Nike na začiatku stanovila štandard, ale čoskoro ju dostihla a vyrovnala sa jej spoločnosť adidas vďaka inovácii radu Adizero. Po olympijských hrách súperenie pokračovalo a netrvalo dlho, kým ďalší rekord prekonal športovec adidas. Postaral sa o to etiópsky bežec Yomif Kejelcha, ktorý dokončil polmaratón vo Valencii len o jednu sekundu pred časom Jacoba Kiplimoa z roku 2021.

Najnovšie inovácie

Na konci roka 2024 sa modelový rad Adizero opäť vyvinul, keď boli oznámené modely Adios Pro 4 a Evo SL. Model Pro 4 bol ďalším modelom určeným pre vrcholových športovcov na prekonávanie rekordov a oproti predchádzajúcej verzii obsahoval niekoľko aktualizácií. Podobne ako model Pro Evo 1 mal dlhší predný rocker, ktorý podporoval pohyb vpred, a jeho medzipodrážka bola vyplnená penou Lightstrike Pro. Jej inovatívny zvršok pozostával z "jednosmerne elastickej tkanej sieťoviny... spojenej s vnútornými uzamykacími pásmi pre priliehavý a bezpečný pocit pri behu vo vysokej rýchlosti." Bežci mohli využívať aj lepšiu fixáciu prostredníctvom aktualizovaného systému šnurovania a lepšiu trakciu, ktorú zabezpečoval starostlivo zmapovaný vzor priľnavosti podrážky Lighttraxion. Zatiaľ čo model Pro 4 bol určený pre profesionálnych bežcov, model Adizero Evo SL bol vytvorený pre širšie publikum, s penou Lightstrike Pro v medzipodrážke a priedušným zvrškom z navrhnutej sieťoviny na vrchnej časti. Vďaka tomuto spojeniu bola najľahšia zo všetkých tréningových topánok značky a ponúkala cenovo dostupnejšiu možnosť pre bežných bežcov.

© adidas

Zmena športového prostredia

Bežecký svet sa navždy zmenil, keď Haile Gebrselassie preťal cieľovú čiaru berlínskeho maratónu v roku 2008. V ten deň nielenže prekonal bariéru, ale aj jeho obuv, čím sa začalo obdobie dominancie, ktoré zastavilo až zavedenie revolučnej technológie. Po niekoľkých rokoch v tieni karbónovej dosky sa adidas opäť stal víťazom vďaka inovatívnemu vývojovému procesu, ktorý manipuloval s touto špičkovou technológiou jedinečným a vynaliezavým spôsobom. Výsledkom bola nevídaná éra úspechu bežeckej obuvi značky Adizero, počas ktorej konkurencia s konkurenčnými značkami dotiahla všetky k rekordným úspechom. Či už išlo o Adios Pro, Boston, Takumi Sen alebo Adios Pro Evo, výsledok bol vždy rovnaký: neuveriteľné výkony vynikajúcich športovcov v prevratných topánkach.

Read more

SPORTSHOWROOM používa súbory cookie. O našej politike používania súborov cookie.

ďalej

Vyberte si svoju krajinu

Európe

Ameriky

Ázia a Tichomorie

Afriky

Stredný Východ